Déli Áramlat: "Az Orbán-kormány rossz lóra tett az érdekvezérelt külpolitikával"
A magyar külpolitika csődje, hogy Magyarország elköteleződött az oroszoknak, hiszen Norvégia jelenleg olcsóbban és nagyobb mennyiségben szállít gázt Európának – mondta Szél Bernadett, az LMP társelnöke. A Liberálisok szerint a Déli Áramlat leállítása tanulságokkal szolgál a paksi bővítés ügyében is.
Az LMP szerint azzal, hogy az oroszok lemondtak a Déli Áramlat projektről, bebizonyosodott, hogy Orbán Viktor kormánya rossz lóra tett az érdekvezérelt külpolitikával.
Szél Bernadett társelnök kedden bírálta a kormányt, amiért szerinte "minden elv és józan megfontolás ellenére egyoldalúan elköteleződött az oroszoknak". Szerinte ez a magyar külpolitika csődje, hiszen Norvégia jelenleg olcsóbban és nagyobb mennyiségben szállít gázt Európának, az ország mégis ezzel az országgal került "kényes diplomáciai helyzetbe".
A képviselő úgy látta: a helyzet a paksi előkészületekre is árnyékot vet, miután bebizonyosodott, hogy ha Oroszországnak finanszírozási nehézségeik vannak, gyorsan kihátrálnak bármilyen projektből.
Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn bejelentette: Oroszország a jelenlegi körülmények között, az Európai Unió ellenkezése miatt nem tudja megkezdeni a Déli Áramlat gázvezeték tervének megvalósítását, ezért az orosz energiahordozók forgalmát a jövőben más célállomások felé irányítják.
A Liberálisok szerint a magyar kormány hintapolitikájának csúfos és látványos kudarca a Déli Áramlat meghiúsulása. Miközben a kormány az utolsó pillanatig is látványosan és határozottan kiállt a Déli Áramlat mellett, annak meghiúsulása jól mutatja, mennyire hiábavaló volt Orbánék keleti nyitása ezen a fronton is – írták közleményben.
Jól látszik: Vlagyimir Putyin kénye-kedve szerint változtat leírt szerződéseken és megállapodásokon, ami fontos tanulságul szolgálhat Paks bővítésének ügyében is. A Liberálisok meggyőződése, hogy a bővítést nem titkosítani kell, hanem azonnali hatállyal felmondani – írták.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.