Miután tegnap a Kőolaj-exportáló Országok Nemzetközi Szervezete nem csökkentette kitermelési kvótáját, négy éve nem látott szintre esett a kőolaj ára. A zuhanás ugyanakkor nem állt meg: az amerikai könnyűolaj hordónkénti ára már 68 dollár körül jár. Oroszországban eközben lehet, hogy át kell vizsgálni a jövő évi költségvetés tervezetét a mostani fejlemények tükrében.
A Kőolaj-exportáló Országok Nemzetközi Szervezete (OPEC) csütörtökön nem csökkentette kitermelési kvótáját, maradt a napi 30 millió hordós szint. A hírre már tegnap is megindultak lefelé az olajárak, de úgy tűnik, az olajár a mai nap folyamán sem tud magára találni. Jelenleg az amerikai könnyűolaj hordójáért 68, a Brent típusú olaj hordójáért 72 dollárt kell adni.
Az olaj ára így júniushoz képest már 35 százalékos mínuszban jár, ami egészen durva zuhanás, tekintve, hogy a korábbi olajáresésekhez képest most a kereslet nem omlott össze, hanem növekszik. Az OPEC az amerikai nem konvencionális kitermelőket akarja veszteségessé tenni, egyes országok ugyanakkor ezzel nagyon rosszul járnak.
Oroszországban, ahol 104 dolláros hordónkénti olajárra lenne szükséges a költségvetés egyensúlyban tartásához, elképzelhető, hogy felül kell vizsgálni jövő évi költségvetési tervét, ami jelenleg hordónként 100 dolláros olajárral számol. Erre azért van szükség, mivel az orosz büdzsé bevételeinek fele származik az olaj- és gáztermelésből, és ha itt komoly megcsúszás van, akkor az az egész költségvetésen végighullámzik.
Az orosz rubel mindeközben mélypontra zuhant a dollárral szemben: egy dollárért már majdnem 50 rubelt kellett adni péntek reggel. Az orosz fizetőeszköz idén már 34 százalékos gyengült a dollárral szemben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.