2014. november. 27. 17:22 MTI Utolsó frissítés: 2014. november. 27. 18:27 Gazdaság

A vasárnapi népszavazástól függ a svájci frank-euró árfolyam jövője

Feszülten várják a svájci jegybank vezetői és a spekulánsok a vasárnapi népszavazás eredményét. A jobboldali Svájci Néppárt köreiből származó javaslat szerint a jegybanki devizakészletek legalább 20 százalékát a jövőben aranyban kellene tartani. A "Mentsétek meg svájci aranyunkat" nevű kezdeményezés sikere alaposan megnehezítené, hogy a fenntartsák a három éve érvényes 1,20 frankos euróárfolyamot.

"Nagyon nehéz lenne határozottan beavatkoznunk és megőriznünk a stabilitást" – óvott Thomas Jordan, a svájci jegybank elnöke.

A svájci jegybank az euróválság idején vezette be a minimális euróárfolyamot. A tőke tömegével áramlott euróból a menedékvalutának számító frankba, és a svájci valuta annyira megerősödött, hogy az export kezdett versenyképtelenné válni.

Ha javaslat többséget kap, akkor a frank gyengítése érdekében vásárolt minden egyes euróból 20 centért aranyat kellene vásárolnia a jegybanknak.

A devizapiacon már kezdenek pozíciókat felvenni az 1,20 frankos euróárfolyam alatt. A frank az utóbbi időben folyamatosan erősödött, és az eurót csütörtök délután 1,2018 frankon jegyezték, veszedelmesen közel az árfolyamgáthoz.

"A kezdeményezés a deviza- és aranyspekulánsok kezére játszik, a jegybank meggyengülne, a spekulánsoknak könnyű dolga lenne" – mondta Jordan.

A svájci jegybank aranykészlete most 1040 tonna, több mint 35 milliárd frank értékben, ami a devizatartalékok körülbelül 7 százaléka. Az 500 milliárd frankos devizakészletek nagy része euróban és dollárban fekszik. Ha a polgárok megszavaznák a kezdeményezést, a jegybanknak 70 milliárd frank értékben kellene aranyat vásárolnia, a KOF kutatóintézet szerint nagyjából 1800 tonnát.

A javaslat sikere esetén az aranykereskedők dörzsölhetnék a markukat. A GfS közvéleménykutató intézet felmérése azonban azt mutatja, hogy a megkérdezettek 47 százaléka ellenzi és csak 38 százalékuk támogatja az elképzelést, 15 százalék pedig bizonytalan.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.