Sebezhető az euróövezeti pénzrendszer
Az euróövezeti pénzrendszer stabilabb lett, de változatlanul sebezhető az Európai Központi Bank (EKB) szerint. Figyelmeztetnek: a rendkívül alacsony hozamszint arra szorítja a bankokat, hogy magasabb hozamokra vadászva kockázatokat vállaljanak, és ez ismét pénzügyi viharokat okozhat.
Vitor Constancio, az EKB alelnöke a bank éves stabilitási jelentésének közzététele kapcsán csütörtökön hangsúlyozta, hogy az euróövezet tagállamainak pénzügyi rendszere jelenleg stresszállóbb ugyan, mint 2007, a válság kirobbanása óta bármikor, de a nyugodt felszín alatt kockázatok lappanganak. Az alacsony jövedelmezőségű bankok, és az árnyékbankok jelentik a legnagyobb veszélyt, és mindez "gyönge, törékeny és kiegyenlítetlen gazdasági növekedéssel párosul". "A növekedési kilátások nem tűnnek túl fényesnek" - mondta Constancio.
Az EKB figyelmeztet, hogy a rendkívül alacsony hozamszint arra szorítja a bankokat, hogy magasabb hozamokra vadászva kockázatokat vállaljanak, és ez ismét pénzügyi viharokat okozhat.
Instabilitás forrása a mind inkább terjeszkedő árnyékbankrendszer is, amelynek eszközállománya már eléri a teljes európai bankrendszer eszközállományának 60 százalékát. Minthogy a bankok működését mind szigorúbban szabályozzák, egyre több befektetés áramlik a szabályozatlan árnyékbankrendszerbe, ami növeli a pénzügyi rendszer sebezhetőségét. Árnyékbankrendszernek nevezik a bankrendszeren kívüli hitelközvetítő rendszert, amelybe többek között pénzpiaci, befektetési alapok, hitelgaranciát nyújtó fedezeti alapok (hedge fund) tartoznak. Az árnyékbankok megrendszabályozása évek óta napirenden van, eddig sikertelenül.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.