2014. november. 25. 17:05 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. november. 25. 19:02 Gazdaság

Ha 800 éve gazdag volt a családja, akkor valószínű, hogy most is az

Legalábbis Angliában. Egy brit kutatás szerint ugyanis egy család társadalomban elfoglalt státusza akár 800 évszázadon keresztül is megmaradhat.

Egy brit kutatás szerint akár 800 éven keresztül is megmaradhat egy család társadalomban elfoglalt státusza – írja a Quartz. A University of California, illetve a London School of Economics egy-egy professzora azt írja tanulmányában, hogy a társadalmi státusz jobban öröklődött Angliában az elmúlt évszázadok folyamán, mint az emberek magassága.

Ezt pedig abból szűrték le, hogy megnézték, milyen vezetéknevek léteznek még a 11. századból, amikor is normannok, bretonok érkeztek Angliába. Az akkor vezetéknevek közül még ma is sokan léteznek: a Baskerville, Darcy, Montgomery, Neville, Percy és Talbot vezetéknevű emberek generációkon keresztül voltak a társadalmi elit csúcsán.

Az oxfordi, illetve cambridge-i tanulmányok pedig talán még inkább korrelációt mutatnak az elithez tartozással. 1940-ig latinul is kellett felvételizni Oxfordban, és bár 1986-ig ingyenes volt a felsőoktatás Angliában, nagyon kevesen tudtak bejutni az elit körein kívülről ezekre az egyetemekre. A kutatók ugyanis azt találták, hogy bár a 80-as évek végéig komolyan kibővült a felsőoktatási támogatások skálája, ugyanakkor ebben az időszakban is ugyanazok a régre visszanyúló vezetéknevek továbbra is megtalálhatóak voltak az elitegyetemek diákjainak listáján (csakúgy mint az ezt megelőző évszázadokban).

A kutatók szerint figyelemreméltó, hogy a társadalmi státusza az elithez tartozó vezetékneveket viselő embereknek mindenfajta gazdasági, társadalmi változáson keresztül fennmaradt, évszázadokon keresztül. Túlélték az ipari forradalmat, az iskoláztatás általánossá tételét, illetve a jóléti államok 19. századi kialakulását is. Ez ugyanakkor nem az első kutatás, mely azt mutatja, hogy az elit mindent túlél: az amerikai társadalom alsó 90 százaléka ugyanakkora vagyon felett rendelkezik, mint nagyszüleik, nem tudtak felemelkedni.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.