Az elmúlt időszak legaktuálisabb kérdése a hitelekre járó visszatérítés, a jövőbeli fair banki szabályozás, valamint a devizahitelek kivezetésének mikéntje. Utóbbira, azaz a forintosításra vonatkozó menetrend is napvilágot látott a múlt héten. A temérdek információ sokak fejében okozhat képzavart, ami nem is csoda, hiszen még hozzáértőként is nehéz követni az eseményeket. A Bankmonitor igyekszik rendet vágni ebben a témában.
Minden hitel forintosításra kerül?
Nem. A törvényjavaslat szerint kizárólag a deviza, és devizaalapú lakáshitelek (ingatlanra bejegyzett kölcsönök) kerülnek átváltásra. Ezeken belül az már mindegy, hogy a hitelt lakásvásárlásra, vagy éppen szabadfelhasználásra kaptuk.
Kötelező forintosítani a hitelemet?
Nem. Ha az alábbi feltételek valamelyike teljesül, akkor az adós kérheti, hogy ne váltsák át a hitelét és változatlan formában maradjon fenn:
- az adósnak a várható törlesztőrészletet meghaladó összegű rendszeres jövedelme van, amelyet devizában kap,
- a hitel futamideje legkésőbb 2015. december 31-ig lejár,
- a forintosítás utáni kamat meghaladja a devizahitel eredeti kamatát,
- az adós a jövőre életbe lépő jövedelemarányos törlesztőrészlet szabályainak megfelel.
Ez utóbbi esetben, ha valakinek svájcifrank-alapú hitele van, és a háztartás összes jövedelme kevesebb, mint 400 000 forint, úgy a hitel törlesztőrészlete nem haladhatja meg az összes jövedelem 10 százalékát. Ha 400 000 forintnál magasabb az igazolt jövedelem, akkor pedig a 15 százalékát.
Csökken-e a törlesztőrészletem a forintosítás miatt?
A törlesztőrészlet csökkenése leginkább a visszatérítésnek tudható be. A forintosításra kerülő szerződéseknél meghatározzák a lehetséges új kamatszintet is, amely közel azonos lesz a devizahitel eredeti kamatszintjével.
Mikor forintosítják a hitelemet?
Az elszámolást 2015. február 1. napjára kell elkészíteni, és ezt követően levélben értesítik az adósokat a szerződés módosuló részeiről, valamint az új törlesztőrészletekről. A kézhezvételtől számított 30 napon belül kérheti az ügyfél, hogy ne módosítsák a szerződését.
Ha forintosították a hitelemet, és utána gyengül a forint, az hogyan érint?
Sehogy, mivel megszűnik az árfolyamkockázat és már csak kamatkockázat marad. Ha átváltották a tartozást, a továbbiakban a fennálló hitel is forintban lesz nyilvántartva, és a törlesztőrészletek is forintban fizetendők.
Ha forintosították a hitelemet, és utána erősödik a forint, az hogyan érint?
Az előbbiekből következően szintén sehogy.
A forintosított hitelem törlesztőrészlete nem változhat?
De igen. Az átváltott hitelek referenciakamathoz (3 hónapos BUBOR) kötött hitelek lesznek, vagyis nem fix kamatozásúak.
Referenciakamathoz kötött hitel esetén az ügyfél által fizetendő kamat = referencia kamat + kamatfelár.
Milyen gyakran változhat a törlesztőrészletem a forintosítás után?
Fentiekből adódóan a referenciakamat változásával három havonta változhat a hitel kamata. Ezen kívül a kamatfelár is változhat a hitel hátralévő futamidejétől függően 3, 4, vagy 5 évente.
Milyen kockázatokkal rendelkezik majd a forintosított hitel?
Az előzőekből adódóan kamatkockázattal továbbra is számolnunk kell. Az árfolyamkockázat megszűnik, tehát a továbbiakban nem fordulhat elő, hogy tőketartozásunk a forintosítást követően gyarapszik.
Ha valaki viszont késedelmesen fizet, a késedelmi kamattal, vagy a behajtásból, felmondásból eredő költségekkel számoljon!
A saját bankom forintosítása lesz a legkedvezőbb?
A forintosítás egységes szabályok alapján fog megtörténni. Az átváltást követően viszont érdemes lesz szétnézni a piacon, és ha lesz kedvezőbb lehetőség, kiválthatjuk a hitelt akár bankon belül, akár más banknál is.
* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!
A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.