2014. október. 27. 16:19 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. október. 27. 16:17 Gazdaság

A szomszédban több pénz megy stadionra, mint szociális segélyre

Nem csak nálunk fordítanak kevés pénzt a szegényekre, Szlovákiában egy stadion árát sem költik el a legrászorultabbak támogatására.

Aszlovák lakosság túlnyomó többsége súlyos problémának tartja a szegénységet, azzal ugyanakkor nagyon kevesen vannak tisztában, hogy mennyi pénzt is fordít a szegények megsegítésére a szlovák állami költségvetés – írja a Világgazdaság az Új Szó szlovákiai lap cikkére hivatkozva. A Milan Šimečka Alapítvány felmérése szerint az embereknek mindössze 13 százaléka találta el, hogy a szociális segélyek kifizetése az éves állami kiadásoknak legfeljebb 2 százalékát teszi ki. A szlovák állam évente 270 millió eurót költ szociális segélyekre.

Az INESS gazdaságkutató intézet elemzése azt is kimutatta, hogy ennek a támogatásnak csak a töredék része jut a többgyerekes roma családokhoz, akiket a társadalom nagy része a szociális támogatási rendszer kihasználóinak tart. Az elemzésükből kiderül, hogy a családi pótlék túlnyomó többségét az egy- és kétgyerekes családok kapják, a teljes összeg 75 százaléka jut nekik. Ugyanez vonatkozik a szociális segélyre is, ennek már az alapösszege is igen alacsony.

"A segély csak a túlélést teszi lehetővé, figyelembe véve a mai nagyságát már semmi másra nem marad" – állítja a tanulmány. Egy négygyerekes család az államtól 160,40 eurót kap, ha a gyermekeket csak egy szülő neveli, akkor mindössze 117,20 euró jár. "Az állam az 5 és többgyermekes családoknak évente 10 millió euróval fizet kevesebbet, mint amennyit a nemzeti futballstadionra akar költeni" – tett összehasonlítást Ján Dinga, az INESS elemzője. A stadion építésére mintegy 27 millió eurót tervez a szlovák kabinet.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.