2014. szeptember. 15. 18:22 MTI Utolsó frissítés: 2014. szeptember. 15. 20:00 Gazdaság

Több mint két éve nem volt ilyen olcsó az olaj

Kedvezőtlen kínai gazdasági adatok küldték ismét padlóra az olaj árát. A Brent kőolaj hordónkénti ára jelenleg 96,21 dollár, utoljára 26 hónapja volt ilyen olcsó. Az OPEC csak akkor lép közbe, ha 85 dollár alá süllyed az olajár.

Hétfő délután 26 hónapos mélypontra süllyedt a kőolaj ára a nemzetközi piacokon, mert a hétvégén újabb kedvezőtlen kínai gazdasági adatok jelentek meg, amiből arra lehet következtetni, hogy gyenge lesz a piaci kereslet.

A kínai statisztikai hivatal szombati adatai szerint az augusztusi iparitermelés-növekedés 6,9 százalékra lassult éves összevetésben a júliusi 9 százalékos bővülés után, ez pedig elég volt hozzá, hogy hétfőn 96,21 dollárra csökkenjen a Brent olaj hordónkénti ára és 90,63 dollárra a WTI olaj hordónkénti ára.

"A nehézkes világszintű gazdasági növekedés miatt globálisan csökken az olajkereslet növekedésének mértéke" – nyilatkozta Varga Tamás, a PVM brókercég elemzője a Reuters hírügynökségnek. Varga Tamás hozzátette, hogy a közel-keleti, az észak-afrikai és az oroszországi-ukrajnai problémák nem okoztak gondot az olajellátásban.

Líbiában az olajkitermelés szintje októberben elérheti a napi 1 millió hordót, pedig négy hónappal ezelőtt még gyakorlatilag nulla volt az ország kőolajexportja. Ez jelentősebb termelési feleslegnek számít a mostani helyzetben.

Előző héten több arab állam olajügyi minisztere is találkozott egymással, és megvitatták az olajpiaci helyzetet, de véleményük szerint a Kőolaj-exportáló Országok Nemzetközi Szervezete (OPEC) addig nem lép közbe, míg 85 dollár felett van az olaj hordónkénti ára.

Hétfő este a határidős piacon a Brent olaj hordónkénti ára októberi szállításra 0,19 százalékos napi csökkenés után 96,93 dollár volt, a WTI olaj hordónkénti ára viszont 0,10 százalékos napi drágulás miatt 92,36 dollárra nőtt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.