2014. szeptember. 08. 14:58 MTI Utolsó frissítés: 2014. szeptember. 08. 14:55 Gazdaság

Mélypontra süllyedt az olajár, hiába van válság sokfelé

Száz dollár alá, tizenöt havi mélypontjára esett az északi-tengeri Brent könnyűolaj hordónkénti (159 liter) ára hétfőn az Intercontinental Exchange londoni jegyzésében. A palaolaj-kitermelés erősödésének köszönhetően bőséges kínálat alakult ki ugyanis a világpiacon, ami semlegesíti az ukrajnai és az iraki válság árnövelő hatását is.

Hétfő délelőtt októberi szállításra a Brent hordónkénti ára 99,74 dollárra csökkent, utoljára 2013. június 24-én állt ilyen alacsonyan. Az azóta eltelt időszakban idén június közepén érte el csúcspontját, 115,7 dolláros áron, azaz az utóbbi három hónap alatt több mint 13 százalékkal esett a Brent árfolyama, pedig a geopolitikai feszültségek kiéleződtek Ukrajnában és Irakban is.

Ezt az ellentmondást több árcsökkentő tényező egybeesésével magyarázzák szakértők: a bőséges kínálat a gyenge gazdasági növekedés miatt alacsony kereslettel párosul a világpiacon, emellett a válság által érintett országok szállításaiban nem keletkeztek valódi zavarok.

A palaolaj-kitermelés bővülésének eredményeként az Egyesült Államok egyre kevesebb könnyűolajat importál Nyugat-Afrikából, így a felesleg az európai piacokra ömlik, ami túlkínálatot kelt – magyarázták a Commerzbank szakértői.

Az amerikai energiaügyi minisztériumon belül működő energetikai tájékoztató hivatal adatai szerint 2005-ben az Egyesült Államokban felhasznált olaj- és olajtermékek 60 százalékát importálták. Ez az arány 2013-ban már csak 33 százalék volt, jövőre pedig 1970 óta nem látott szintre, 22 százalékra süllyedhet.

Tény az is, hogy az Irakban, Líbiában és Ukrajnában dúló válság nem vezetett az olajkitermelés csökkenéséhez. A káoszba süllyedt Líbiában helyreállt a kitermelés, Irakot illetően pedig lenyugodtak az iszlamisták előretörésével felszított kedélyek, mivel a harcok nem terjedtek ki az ország déli részére, ahonnan a napi 2,5 millió hordós olajexport 90 százaléka indul.

Az ukrán válságban érintett Oroszország naponta körülbelül ötmillió hordó olajat szállít elsősorban európai országokba. Ez a mennyiség elég jelentős ahhoz, hogy se a nyugati államok, se az oroszok ne vessen ki rá szankciókat – véli Julian Essop, a Capital Economics vezető közgazdásza.

Elemzők ugyanakkor arra is figyelmeztettek, hogy Irakban és Líbiában tartósan harcok dúlnak, nem szabad alábecsülni a kockázatokat. Ha Irak politikailag szétesik vagy Dél-Irak az iszlamista lázadók kezére kerül, az katasztrofális hatással járhat az olajárakra nézve.

A Brent ára a nap folyamán a 99,74 és 100,99 dollár között ingadozott. Ez az áresés még nem nyugtalanítja a Kőolaj-exportáló Országok Nemzetközi Szervezetének (OPEC) tagállamait, a 100 dollár alatti ár azonban már nyomást gyakorolhat több exportőr költségvetésére és a kitermelés csökkentésére ösztönözheti a vállalatokat.

A New York-i árupiacon hétfőn a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate amerikai könnyűolajfajta hordónkénti ára 72 centtel 92,57 dollárra csökkent októberi szállításra.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.