Gazdaság hvg.hu 2014. augusztus. 17. 17:25

És akkor Magyarország lesz a világ leggazdagabb állama

Szárnyaló magyar gazdaság, rejtélyes paksi atomvonat, az EU kínján hízó Svájc és Belarusz, inkább Londonban maradó külhoni magyarok, kissé drága gázcégek, romkocsmákban razziázó NAV-osok. A Nutella pedig lehet, hogy luxuscikk lesz. A hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.

Nyolc éve nem látott mértékben nőtt az idei második negyedévben a magyar gazdaság. A kiigazított adatok szerint 3,7 százalékos volt a növekedés az előző év hasonló időszakához képest, a gazdaságot az ipar és építőipar hajtotta.

--- voting control ---

Életre kel augusztus 15-ével a reklámadó. Médiavállalkozáskoknak kell fizetnük, az adózás alapjául a törvény a reklámokból származó árbevételt nevezte meg. Augusztus 20-ig be is kell fizetni az első részletet, amit a tavalyi, augusztus 15. és december 31. közötti reklámok nettó árbevételéből származtatnak. A reklámadó sávos, csak a félmilliárd forintos árbevétel felett kell fizetni. A fél és 5 milliárd forint közötti sávban 1 százalékot, az 5 és 10 milliárd forint között 10 százalékot, a 10-15 milliárdos sávban 20, 15-20 között 30, a 20 milliárd felett 40 százalékos az adó mértéke.

--- voting control ---

Egy friss MTA-kutatás szerint egyáltalán nem akarnak hazajönni a londoni magyarok, elégedettek kinti helyzetükkel. A válaszadók többsége saját gazdasági helyzetének javítása miatt ment el itthonról, ám a megkérdezettek negyede a politikai helyzetet is megjelölte, mint kiköltözést kiváltó okot.

--- voting control ---

Svájc és Belarusz lehet az uniós élelmiszertermékek oroszországi kitiltásának. fő nyertese. Mindeközben az EU már egyes termelőket megsegítene, az oroszok nem fizetik ki azt a hadihajót, amit a franciák építenek nekik, Navracsics Tibor külügyminiszter pedig már pénzt kér a magyar gazdáknak.

--- voting control ---

Igencsak megnőtt az esélye annak, hogy a forint árfolyama soha nem látott mélységbe süllyed az euróval szemben, legalábbis a Bloomberg elemző cikke erre jutott a héten. A magyar fizetőeszköz sérülékeny, az orosz-ukrán válság, illetve a jegybank kommunikációja sem segít a helyzeten.

--- voting control ---

Akár 600 milliárd forinttal is többet fizethetett a kormány az E.On-nak, amikor 465 milliárd forintért megvette annak földgáz-nagykereskedő cégét, valamint gáztározóit – állítja az Átlátszó.hu azokra a hivatalos dokumentumokra hivatkozva, melyeket másfél évig tartó pereskedést követően nyilvánosságra kényszerített a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőtől. A per az állami bevásárlást megalapozó előterjesztések megismerhetővé tétele érdekében indult. A dokumentumokból kirajzolódik: az már a döntés előkészítésekor tudott volt, hogy a német multinacionális cégtől vásárolt pakk nem ér annyit, amennyit a kormány végül értük fizetett.

--- voting control ---

Oroszországba szállították a paksi atomerőmű 11 éve megsérült üzemanyag-kazettáit – jelentette be csütörtökön Pakson Hamvas István vezérigazgató. Az atomvonat útjára elmondása szerint "az elmúlt hetekben került sor", és a sugárzó törmelék a majaki feldolgozóba került. Az erről kiadott közlemény szerint az úthoz a szükséges magyar, ukrán és orosz hatósági engedélyek mellett az EURATOM Supply Agency ellenjegyzésével is rendelkeztek.

A bejelentésre azt követően került sor, hogy Jávor Benedek EP-képviselő blogján megjelent: Günther Oettinger uniós energiaügyi biztos az EP-képviselővel hivatalosan közölte, a sérült fűtőelemek elszállításának tényéről a magyar kormány csak néhány nappal a tervezett szállítás előtt tájékoztatta az Európai Bizottságot. Ugyanakkor, mivel nincsenek birtokában a szállításról, illetve az újrafeldolgozásról és elhelyezésről kötött szerződéseknek, így azt sem tudják megmondani, hogy azok megfelelnek-e az Euratom egyezménynek.

--- voting control ---

Elképzelhető, hogy megugrik a Nutella ára, ugyanis a világ legnagyobb mogyorótermelő országában, Törökországban a rossz időjárás miatt komoly terméskieséssel számolnak, ez pedig árfelhajtó hatással bír.

--- voting control ---

A hét képe: múlt péntekről szombatra virradó éjszakán 110 NAV-ellenőr szállta meg Budapest belső kerületeinek népszerű – köztük a legexkluzívabb – vendéglátóhelyeit, romkocsmáit. A hatóság közleménye szerint az éjszaka előrehaladtával egyre gyakrabban nem adtak bizonylatot a vásárolt ételekről és még a legnevesebb helyek között is volt olyan, amelyik a második, harmadik ellenőrzésen is megbukott. Külön érdekességként kiemelték, hogy az ellenőrzés estéjén a vizsgált vendéglátóhelyek online pénztárgépei az előző hét péntekjéhez képest mintegy 30 százalék bevételnövekedést regisztráltak.
MTI / Marjai János

Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Plusztartalmakat is talál!

zöldhasú
Hirdetés