2014. július. 10. 16:35 MTI Utolsó frissítés: 2014. július. 10. 16:32 Gazdaság

UBS: leléphetnek a bankbetétesek Skóciából, ha függetlenné válik

A betétesek, sőt maguk a bankok is "elmenekülhetnek" Skóciából, ha a függetlenségről kiírt szeptemberi népszavazáson az elszakadásra voksolók győznének – ezt jósolják az egyik vezető európai pénzügyi szolgáltató csoport friss tanulmányában. A UBS svájci nagybank szerint a bankbetétesek "nagyon gyorsan" hozzákezdhetnek pénzük kivonásához és áttelepítéséhez Angliába, ha önállósodik Skócia.

A UBS szakértői szerint a piaci szereplők alábecsülik a függetlenségpártiak esetleges győzelmének potenciális következményeit, és "naiv feltételezéseket gyártanak" erre az eshetőségre. A bankok és az üzleti vállalkozások nem is készítettek terveket az elszakadást pártolók győzelmének lehetőségére, abból kiindulva, hogy majd a referendum után, a skót és a brit kormány tárgyalásainak időszakát kihasználva elemzik a kialakult helyzetet.

A The Daily Telegraphban közzétett elemzésben Csehszlovákia felbomlását említik példaként: ott a szétválás után azonnal megindult a bankbetétek áttelepítése Szlovákiából Csehországba.

Egy olyan forgatókönyv, amelyben akár csupán lehetőségként felmerül, hogy Skócia nem lesz része egy teljes körű valutauniónak az Egyesült Királyság többi részével, vagyis nem tarthatja meg a fontot, arra késztetheti a kockázatoktól tartó betéteseket, hogy pénzüket gyors ütemben áthelyezzék Angliába – vélik.

A ház szerint mindemellett a legnagyobb skóciai bankok is távozhatnak, ha bizonytalanná válik, hogy továbbra is támaszkodhatnak-e a brit jegybank likviditásforrásaira.

A UBS elemzői szerint elsősorban a Royal Bank of Scotland és a Lloyds bankcsoport dönthet úgy, hogy áttelepül Angliába. Ezt a két bankot a válság idején a brit kormány hatalmas tőkeinjekciókkal mentette meg az összeomlástól. A brit államnak az RBS-ben 80, a Lloyds-csoportban 24,9 százalékos részesedése van.

A brit pénzügyminisztérium nemrég külön közleményében szögezte le, hogy "ha Skócia otthagyja az Egyesült Királyságot, otthagyja a fontot is".

George Osborne brit pénzügyminiszter nemrég a BBC-nek adott nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy a brit font "nem CD-kollekció, amelyen szakítás után osztozkodni lehet".

zöldhasú
Hirdetés