2014. július. 08. 17:03 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. július. 08. 18:57 Gazdaság

A kínaiak felhúznak egy második Panama-csatornát

Egy kormányzati illetékesekből, üzletemberekből, illetve egyetemi tanárokból álló nicaraguai bizottság elfogadta a tervezett Nicaragua-csatorna 270 kilométeres javasolt nyomvonalát. A beruházás a valaha volt egyik legnagyobb infrastrukturális projekt lesz – feltéve, ha tényleg elkészül. A projekt hihetetlen összegbe kerül, emellett környezeti és jogi aggodalmak is övezik.

Jóváhagyta egy kormányzati illetékesekből, üzletemberekből, illetve egyetemi tanárokból álló nicaraguai bizottság az országot keresztülszelő 40 milliárd dollárba kerülő csatorna javasolt 270 kilométeres nyomvonalát – írja a Business Insider. A csatorna egy az egyben keresztülmenne a közép-amerikai államon, ezzel nyújtanának alternatívát a Panama-csatornának.

Csakhogy a beruházással több kétséget is megfogalmaztak szakértők. Először is a csatorna útvonala keresztülszeli az ország legnagyobb tavát, egyben legfontosabb édesvízkészletét is. Ez felveti annak a veszélyét, hogy a csatornából érkező sós víz beszennyezheti a tavat. Mindemellett jogi aggályok is felmerültek a csatornát építeni szándékozó kínai konzorciumnak – ők finanszírozzák a beruházást – adott kiváltságok következtében. Szakértők megjegyezték azt is, hogy alternatív szállítási útvonalak, mint például a sarkvidékiek megnyílása okafogyottá teheti egy ilyen csatorna megépítését.

Az aggodalmak ellenére ugyanakkor már decemberben elindulna az építkezés, azt 2019-re be is fejeznék, 2020-tól pedig megindulna az üzemszerű működés.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.