2014. június. 20. 14:48 MTI Utolsó frissítés: 2014. június. 20. 15:34 Gazdaság

Újabb országban vezethetik be az eurót jövő évtől

Támogatták pénteken Luxembourgban tartott tanácskozásukon az eurózóna pénzügyminiszterei az Európai Bizottság javaslatát, hogy Litvánia a jövő év elején bevezethesse az eurót, emellett pedig az Európai Unió pénzügyminisztereinek tanácsa arról is meghozta a formális döntést, hogy hat ország kikerülhet a túlzottdeficit-eljárás alól.

Az euróövezet pénzügyminiszterei egyetértenek a bizottság értékelésével, hogy Litvánia teljesíti az euró bevezetésének feltételeit – derült ki az Európai Unió Tanácsának sajtószolgálata által kiadott közleményből.

E szerint a kérdést még az állam- vagy kormányfőket tömörítő Európai Tanácsnak is meg kell vitatnia, és az Európai Parlamentnek is állást kell foglalnia, mielőtt a pénzügyminiszterek hivatalosan is meghozhatják a döntést.

Az uniós pénzügyminiszterek tanácsa az Európai Bizottság javaslatára Belgium, Csehország, Dánia, Hollandia, Ausztria és Szlovákia ellen szüntette meg az eljárást, megállapítva, hogy mindegyik ország a 3 százalékos küszöbérték alá csökkentette költségvetési hiányát.

A tanács közleménye megjegyzi, hogy a 28 uniós tagállam közül a 2010-2011-es periódusban összesen 24 állt túlzottdeficit-eljárás alatt, a mostani döntést követően pedig 11 ország ellen van folyamatban ilyen procedúra. Az eljárás alól most felmentett országok közül Dánia kivételével mind ellen 2009 decemberében indult meg az eljárás. Koppenhága fél évvel később kellett szembesüljön azzal, hogy a túlzott hiány miatt Brüsszel eljárást kezdeményez ellene.

 

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.