Az ukrán-orosz gázhelyzet kontinentális következményét, azt, hogy Európa esetleg ne jusson földgázhoz, csak így kerülhetné el az EU – írja bennfentes forrásokra hivatkozva a Bruxinfo.
Az ukrán földalatti tárolókba legalább 20 milliárd köbméternyi földgázt kell bespájzolni, ha Európa a következő fűtési szezont simán át akarja vészelni – írta meg a Bruxinfó brüsszeli forrásokra hivatkozva.
A portál helyzetjelentése szerint az EU-ban egyelőre az orosz gázcsapok elzárása miatt nem látnak okot a pánikra, de ahhoz, hogy ez így is maradjon, néhány feltételnek a téli szezon előtt még teljesülnie kell. A Gazprom a Kijevvel sikertelenül zárt fizetési és ártárgyalásait követően az előre fizetéses rendszerre állt át – vagyis: elzárta az ukrán csapokat. Ugyanakkor – elvileg – ez nem érinti az Ukrajnán keresztül Európába küldött földgáz szállítását.
EU-illetékesek szerint ahhoz, hogy a 2006-os és 2009-es gázellátási válság (amikor az ukránok megcsapolták, illetve elzárták az európai tranzitvezetékeket) ne következzen be újra, legalább két feltételnek teljesülnie kell – írja a Bruxinfó. Először is: az EU gáztárolóit a téli időszak előtt csordulásig fel kell tölteni.
Másodszor: legalább 20 milliárd köbméter földgázt kell az ukrajnai földalatti tárolókban felhalmozni novemberig. Ez utóbbi egyelőre a jelek szerint 12 milliárdon áll, de szakértők szerint megvannak a tervek a még hiányzó mennyiség pótlására is.
Norvégia például 10 milliárd köbméterrel növelheti az Európába irányuló gázszállítását, amiből így főként Szlovákián keresztül lehetne azt Ukrajnába juttatni. A Szlovákia és Ukrajna közt a közelmúltban aláírt megállapodás a gázszállítások kétirányú szállíthatóságának biztosítását is rögzítette.
A Bruxinfó szerint Günther Oettinger környezetéből kiszivárgott, hogy az energiaügyi biztos a jövő héten ismét találkozik az ukrán energiaügyi miniszterrel és július közepéig nekifutnának egy Gazprom megállapodás tető alá hozásának.
Uniós forrásból a portál azt is megtudta, hogy a történtek nagy valószínűséggel változtatásokat tesznek szükségessé az európai energiabiztonsági stratégiában, és még hangsúlyosabb szerep hárulhat a tagállamok Oroszországtól való energiafüggőségének csökkentésére. Ehhez még az idén nyáron le kellene tesztelniük az energiaszektorukat – különös tekintettel egy esetleges téli gázellátási krízisre.
Hivatalosan minden rendben van, de... |
Mint azt korábban a témában megírtuk, a magyar földgázkészletezéssel nincs minden teljesen rendben. Bár a hivatalos energiapolitikában előszeretettel hivatkoznak arra, hogy az állami tulajdonba vett gáztárolókkal nőtt az energiabiztonság, de arról kevés szó esik, hogy a tározókat az előző fűtési szezon alatt 7,5 százalékos telítettségi szint alá ürítettük, és vissza kell tölteni a földalatti "tartályokat". Azt június elején az EnergiaGorilla blog szúrta ki, hogy a 900 millió köbméterben megállapított, stratégiai tartaléknak minősített készlet visszatöltése viszont csak csoszogva halad – és bár a hatóságok állítják, hogy a visszatöltés napi 5 millió köbméteres tempóval zajlik, ez a blog szerint sehogy se jön ki. Az is csak bonyolítja a helyzet megítélését, hogy miközben a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) azt közölte a napi.hu-val, hogy a Magyar Földgáztároló Zrt. és az MMBF Földgáztároló Zrt. tárolóiban már jelenleg is több mint kétmilliárd köbméternyi földgáz van készleten, és így a törvény által előírt 90 napos nettó importnál több, összesen 104 napos készlet áll adott esetben a rendelkezésre, a Magyar Földgáztároló Zrt. adatpublikációjából az olvasható ki, hogy naponta átlagosan csak 0,1 százalékkal emelkedik a "töltöttségi szint", ami június 15-én csak 16,7 százalékon állt. Tavaly ilyenkor ez az adat 22,1 százalék volt, és ha a tározók feltöltési üteme változatlan marad, akkor az októberben kezdődő lakossági fűtési szezonra is csak 28 százalék közelébe jutnak el. (Ez az adat ráadásul sokkal alacsonyabb mennyiséget takar, mint amiről az NFM beszámolt.) Tavaly novemberben amiatt kisebb botrány tört ki, hogy kiderült: a töltöttségi szint alig 40 százalékon áll, és kellő utánpótlás híján nem hetekre, hanem csupán napokra volna elegendő a tartalék. |
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.