Gazdaság hvg.hu 2014. június. 18. 13:20

Nagy biznisz az ukrán gáztartalékképzés

Az oroszok továbbra is hajthatatlanok: nem adnak gázt Ukrajnának, csak ha kifizeti az adósságát, és aztán előre fizet. Nyugatról viszont hetek óta ömlik a gáz az országba; a franciák és az amerikaiak mellett mi is nyakig benne vagyunk a szokatlan üzletben.

Ahogy az a vg.hu-n megjelent, „rohamosan nő a Magyarországról Ukrajnába küldött gáz mennyisége, a hazai tárolók töltése azonban lehetne gyorsabb is”. Naponta már 9,2 millió köbméter földgázt (320 MJ) szállítunk Ukrajnába, ami közel négyszerese a májusi induló mennyiségnek, sőt, a korábbi csúcsoknál is több. Annyi, mint az üres magyar gáztározók feltöltési tempójának a kétszerese.

Nyitja vagy zárja a csapot?
AFP / Alexander Zobin

Kérdés, hogy mennyire szerencsés most Ukrajnába exportálnunk, amikor a hazai betárolásnak kellene elsőbbséget élveznie. A tározóink ugyanis e téren jelentős elmaradásba kerültek, a tél pedig közeleg, és arra nem kellene játszani, hogy az idei tél is olyan enyhe lesz, mint a tavalyi.

NFM: minden rendben

A földgázszállítás Ukrajna felől jelenleg folyamatos, az Ukrajnába irányuló orosz földgázexport ideiglenes szüneteltetése nem okoz zavart Európa orosz földgázzal való ellátásában – közölte a napi.hu kérdésére a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM).  A tárca hozzátette: a Magyar Földgáztároló Zrt. és az MMBF Földgáztároló Zrt. tárolóiban jelenleg több mint kétmilliárd köbméternyi földgázkészlet van, és a így a törvény által előírt 90 napos nettó importnál több, 104 napos készlet áll adott esetben a rendelkezésre.

Több jön be, de…

A magyar importmennyiség jelenleg úgy áll, hogy az Ukrajna felől érkező orosz tranzitgáz mennyisége napokkal ezelőtt csökkenő pályára állt, kedden a vg.hu szerint összesen 652 MJ-nyi érkezett. Amit Ausztria felől lényegében kompenzál az egyre nagyobb mennyiségű „nyugati” gáz, amely viszont így is „csak” 430 MJ. Ehhez adódik a több mint megduplázódott, de így is csak kiegészítő mennyiségű (10 MJ értékű) romániai gáz.

Azt, hogy magyar földgázkészletezéssel nincs minden teljesen rendben, korábban is megírtuk már. Bár a hivatalos energiapolitikában előszeretettel hivatkoznak arra, hogy az állami tulajdonba vett gáztárolókkal nőtt az energiabiztonság, de arról kevés szó esik,hogy a tározók előző fűtési szezon alatt 7,5 százalék alá ürítése után vissza is kell tölteni a "tartályokat". Azt június elején az EnergiaGorilla blog szúrta ki, hogy a 900 millió köbméterben megállapított, stratégiai tartaléknak minősített készlet visszatöltése is épp csak csoszogva halad. A hatóságok ugyan azt állítják, hogy a visszatöltés napi 5 millió köbméteres tempóval zajlik, de a blog szerint ez sehogy se jön ki.

A májusi adatok szerint ugyan napi 25 millió köbméter érkezett az országba, de ebből 5-10 millió köbméter a tranzitgázként tovább is megy, miközben további 15-20 millió köbméter napi fogyasztás is van, így a levonások után alig marad valamennyi a tározók töltésére.

Ahogy az a Magyar Földgáztároló Zrt. adatpublikációjából kiolvasható, naponta átlagosan 0,1 százalékkal emelkedik csak a "töltöttségi szint", ami június 15-én 16,7 százalékon állt – tavaly ilyenkor 22,1 százalékon. Ha a tározók feltöltési üteme változatlan marad, akkor az októberben kezdődő lakossági fűtési szezonra 28 százalék közelébe kerülhet a töltöttség szintje. Ez nem sok, figyelembe véve, hogy tavaly novemberben kisebb botrány tört ki, amikor kiderült, hogy a töltöttség alig 40 százalékon áll, és kellő utánpótlás híján nem hetekre, hanem csupán napokra elegendő a tartalék.

Hamarosan letörik a kereskedőket

A helyzetet az is komplikáltabbá teszi, hogy a gázkereskedők az ukrán kereslet növekedését látva, inkább üzletelnének betárolás és tartalékolás helyett – pláne, hogy előbbi komoly bevételeket, utóbbi viszont egyelőre csak a gáz vételárán és szállítási költségein túl – további költségeket jelentene. A spájzolás helyett kereskedés leginkább azért tűnik sikeresebb útnak, mert az ukrán vevő (illetve mögötte az IMF, a Világbank, az amerikaiak és részben az EU) biztosan fizet. Ráadásul jó árat, mivel az ukránok az oroszoktól most már csak 485 dolláros (ezer köbméteres) egységáron kapnának gázt, az európai gázpiaci ár viszont ennél jóval alacsonyabb. A 300-350 dolláros vételi ár most busásan megtérül, egy feltétel van: a gáznak el kell jutnia Ukrajnába.

Mit írt rá Putyin az ukrán vezetékre?
AFP / Alexey Druzhinin

A Világgazdaság információi szerint a magyarországi ukrán gázexport főként a Gaz de France-hoz kötődik. A francia társaság viszont "egy olyan hazai kereskedőtől jut a gázhoz, mely egy másik magyarországi cégtől vásárol" – írta a lap. 

A helyzeten változtathat, hogy az energiahivatal (MEKH) július 1-től kevesebb mint felére csökkenti az eddigi tárolói belépési díjat, és lefelé töri a hazai belépési pontokon áthaladásért fizetendő díjat is, miközben a gázkivitelt megnehezíti (leginkább azzal, hogy a kilépési ponton fizetendő sarcot 116 százalékkal növelheti).

Na, de mit akarnak itt az amerikaiak?

Az Index ugyan azzal címmel jelentette meg, hogy Óriási titkos tárgyalás zajlik Budapesten, valójában azonban a kedd óta nálunk tárgyaló ameriai energiabiztonsági különmegbízott olyannyira nem titkos tárgyalásra érkezett, hogy az még a Híradóba is bekerült. A tárgyalások témáját tekintve az nyilvánvalóan szóba kerül, hogy az orosz gáztól való függésnek, illetve egy elhúzódó orosz-ukrán gázvitának és konfliktusnak mi lehet a következménye, és erre Magyarország milyen módon készülhet fel, de Carlos Pascal olyannyira nem titkosan tárgyal Budapesten, hogy szerdán délutánra sajtótájékoztatót is hirdettek a témában.

Ami a kétnapos találkozón szokatlan, az az, hogy nem magyar-amerikai tárgyalások zajlanak, mert azokon az ukránok is képviseltetik magukat. A helyzet egyetlen grimasza, hogy a megbeszélés az amerikai nagykövetségen zajlik, a Szabadság téren – szemben az orosz emlékművel.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.