A Világbank adatai szerint a kínai kereslet felfutása, az ukrán válság, illetve az Egyesült Államokban tomboló aszály miatt az idei első negyedévben 4 százalékkal nőttek a nemzetközileg kereskedett élelmiszerárak. Az emelkedéssel az árak egyre jobban zárkóznak fel a 2012-es rekordhoz.
Betesz a kínai kereslet növekedése, az ukrán válság, illetve az Egyesült Államokban tomboló aszály az élelmiszeráraknak – írja a Business Insider. 2014 első negyedévében a Világbank adatai szerint 4 százalékkal nőttek a nemközileg kereskedett élelmiszerárak. Az árak már csak 2 százalékkal maradnak el a tavalyi szinttől, de még 16 százalékra vannak a 2012-es csúcsoktól. A felzárkózás ugyanakkor dinamikus. A Világbank elemzése szerint az árak annak ellenére emelkedtek, hogy globálisan jó termés várható idénre.
A búza ára 18 százalékkal ugrott meg 2014 első három hónapjában, ilyet a 2012-es rekordárak előtti időszak óta nem tapasztaltak. A kukorica ára 12 százalékkal ugrott meg, Ukrajnában ugyanakkor 73 százalékos a drágulás a vetés elhúzódása, illetve a növekvő költségek miatt.
Szakértők amiatt aggódnak, hogy az emelkedő árak a legelesettebb rétegek számára okozhat jelentős pluszterheket. A növekvő élelmiszerárak 2007-ben és 2008-ban is több tucat zavargást robbantottak ki a feltörekvő államokban, 2011-ben és 2012-ben is történtek hasonló megmozdulások. A Világbank jelentése arra figyelmeztet, hogy az élelmiszerár-sokkok növelhetik a politikai instabilitást és felerősíthetik a konfliktusokat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.