Nem kell megszorító csomagokkal számolni a következő években – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a 2014-es konvergenciaprogram bemutatóján. A programot és a nemzeti reformprogramot ma délelőtt 10 óra után küldte ki a kormány Brüsszelbe. A kormány által kiküldött dokumentum gyenge forinttal, erősödő gazdasággal és csökkenő adósssággal számol 2017-ig. A programhoz tartozó konkrét megvalósítás részleteiről Varga viszonylag keveset tudott mondani. A program alapján nem várhatóak újabb rezsicsökkentések.
Az elmúlt négy év eredményeire építettük a programot – mondta a miniszter az idei konvergenciprogram ismertetésén. A programot minden évben április végéig kell elküldeni Brüsszelbe. A kormány úgy számol, hogy 2014-ben tovább gyorsul a gazdasági növekedés, és 2017-ben a növekedés ismét meghaladhatja a 3 százalékot. A program azzal számol, hogy a költségvetési hiány fokozatosan 1,9 százalékra csökken 2017-ig, az idei 2,9 százalékról.
2017-ben a bruttó államadósság 75,2 százalékra csökken – mondta Varga. A kormány arra is törekszik, hogy az államadósság devizaarányát csökkentse. A kormány várakozásai szerint a gazdaság szerkezete is egészségesebb lesz, és növekedni fognak a háztartások fogyasztási kiadásai is. A növekedést támogatják az uniós források, és az Eximbank exporttámogató hitelei is.
A kormány arra alapozza a prognózisát, hogy az európai gazdaság is növekvő pályára áll. Ezért számol az export bővülésével, emellett arra is számít, hogy a keleti nyitás támogatja a növekedést a következő időszakban. A háztartások reáljövedelmének emelkedését számos kormányzati intézkedés segítette elő – mondta a miniszter. Azzal érvelt, hogy 400 ezer devizahitelesen segített a kormány, emelte a pedagógusok bérét, és a munkahelyvédelmi akciótervvel is sok emberen segített.
Arra a kérdésre, hogy ha nem lesznek megszorító lépések, akkor mégis milyen intézkedésekre lehet számítani, Varga Mihály azt mondta, jelenleg folyik a munka a minisztériumban, és nem tud részletekről beszámolni. Ehhez azt is hozzáfűzte, hogy a kormány még meg sem alakult. "Összességében arra számítunk, hogy a régió növekedni fog, és Magyarország a régión belül visszanyeri azt a pozícióját, mint a kétezres évek elején."
Árfolyamrés ügyben egyelőre titkolóznak |
Az Európai Unió luxembourgi székhelyű bírósága csütörtökön kihirdette ítéletét a Kásler-ügyben, ami alapján a hazai bíróság dönthet úgy, hogy a bankokkal visszafizetteti az árfoylamrést a devizahiteleseknek. Az ezzel kapcsolatos kérdésre Varga Mihály nem árulta el a kormány terveit, és azt mondta, még nem látta az ítéletet. |
A devizahitelesekkel kapcsolatos kérdésre azt mondta, hogy amikor a Kúria jogegységi döntése megszületik, akkor léphet a kormány, de a költségvetésben nem számol többletkiadással az intézkedés miatt.
Varga az adózással kapcsolatos kérdésekre sem tudott részletekkel szolgálni, de azt mondta, nem számol drasztikus változásokkal a fogyasztási és jövedelmi típusú adók arányában. Az egykulcsos adó első “tiszta éve” a miniszter szerint 2013 volt, így az idei adóbevallásokból derül ki, milyen eredményei lesznek az új adórendszernek.
A konvergenciaprogramban a kormány alacsonyabb inflációval számol az idei évre, mint a 2014-es költségvetésben. A program gyenge forinttal, 307,9 forintos euróval számol a következő években.
A nyugdíjrendszerrel kapcsolatban a konvergenciaprogram azzal számol, hogy pótlólagos költségvetési forrást nem kell átcsoportosítani a nyugdíjkiadásokra, és a nyugdíjak minden évben az infláció mértékének megfelelően fognak emelkedni.
A konvergenciaprogramban látható inflációs prognózis alapján feltételezhető, hogy nem lesznek újabb rezsicsökkentések, a fogyasztói árindex prognózisa a következő években ugyanis 3 százalék környékére emelkedik az idei 0,8 százalékról. Ezzel kapcsolatban Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára a sajtótájékoztatón azt mondta, a programban csak az eddigi intézkedésekkel számoltak, további tervek még nincsenek, hiszen kormányprogram sincs.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.