Kevesebb az álláskereső
Tovább csökkent a nyilvántartott álláskeresők száma, 2014 márciusában a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat regiszterében 431 500 álláskereső szerepelt, 2,7 százalékkal kevesebb, mint az előző hónapban, és több mint 30 százalékkal kevesebb mint az előző év azonos időszakában - derül ki a Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) honlapján pénteken közzétett legfrissebb munkaerő-piaci adatokból.
Márciusban 192 900 álláskereső volt jogosult pénzbeli ellátásra, akiknek közel harminc százaléka álláskeresési ellátásban, a többiek pedig szociális jellegű támogatásban részesültek. Az álláskeresők több mint fele semmilyen pénzbeli támogatást nem kapott.
A nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 9,8 százalék volt, a munkavállalási korú népességhez mért relatív ráta pedig 6,2 százalékos értéket mutatott.
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt definíció szerinti 15-74 éves munkanélküliek száma a 2013. december-2014. februári időszakban 379 400 volt; ez 8,6 százalékos munkanélküliségi rátát eredményezett. A munkanélküliségi ráta az előző év azonos időszakához képest 3 százalékponttal csökkent.
2014. márciusban a nyilvántartásban 55 300 pályakezdő álláskereső szerepelt, arányuk az összes álláskereső között 12,8 százalékot tett ki. A pályakezdők létszámának az előző év azonos hónapjához képesti mérséklődése tovább folytatódott: 25,2 százalékkal csökkent egy év alatt.
A tartósan, egy éven túl nyilvántartásban lévő álláskeresők száma tovább csökkent az előző hónaphoz és az előző év márciusához képest is. Előző évhez képest közel harmadával esett vissza a tartós álláskeresők száma. A 123 200 tartós állás nélküli az összes álláskereső 28,6 százalékát tette ki.
Márciusban 3,4 százalékkal kevesebben - összesen 53 900-an - kerültek álláskeresői nyilvántartásba, mint egy évvel korábban. Közülük mintegy 5700-an - a belépő mintegy tizede – első alkalommal kértek regisztrációt.
2014 márciusában a foglalkoztatók összesen 80 100 üres álláshelyet jelentettek be, amely egy hónap alatt szignifikáns emelkedést mutatott. Az újonnan bejelentett állások 72,2 százalékához igényeltek a foglalkoztatók támogatást. Összességében 2014. márciusban 138 800 álláslehetőség állt rendelkezésre, amelyből a zárónapon 65 800 maradt üres, betöltetlen.
Az újonnan bejelentett támogatott álláshelyek száma újra felfelé ívelő pályára lépett: 57 800 álláshelyet jelentettek be, amely egy hónap alatt közel négyszeresére emelkedett. A támogatott álláslehetőségek 92,5 százaléka a közfoglalkoztatás valamely eszközét takarja. A legnagyobb támogatott munkaerőigény-kínálat Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt.
Nőtt az újonnan bejelentett nem támogatott álláshelyek száma is: a 22 300 fős igény az előző havinál 34,5 százalékkal, az egy évvel korábbinál közel kétszer magasabb volt. Márciusban a nem támogatott állások elsősorban tehergépkocsi-vezető, mechanikaigép-összeszerelő, egyéb szolgáltatási és szállítási, egyszerű ipari és bolti eladó foglalkozásokra vonatkoztak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.