Nehezebb hozzájutni a külföldi gyógykezeléshez
Hiába nőtt idén a külföldi gyógykezelésre szánt büdzsé, annak igénybevétele nehezebb lett, ráadásul a betegnek kell a kezelést előfinanszíroznia - írja a Világgazdaság szerdai száma.
A külföldi gyógykezelésre nőtt a keret, az idén erre 1,7 milliárd forintot irányoz elő az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) a tavalyi 1,6 milliárd forint után, de szigorodtak a feltételek, a korábbinál nehézkesebbé, bürokratikusabbá vált az eljárás - írta a Világgazdaság. Ezt olyankor engedélyezik, amikor a betegnek Magyarországon még nem elérhető beavatkozásra van szüksége, illetve ide tartozik a külföldi donorszervek behozatala is.
A szabad betegáramlást lehetővé tévő uniós direktíva október 25-i hatályba lépése óta 203 kérelem érkezett az OEP-hez, amelyből csupán nyolcvanat engedélyeztek, tizennégyet elutasítottak, huszonkilencet megszüntettek, a többit pedig még nem bírálták el - írja a VG.
A folyamat azért időigényes, mert az OEP hatósági eljárás keretében dönt az igényekről, egy független orvosszakértőt kérve fel, hogy elbírálja az egyébként a kezelőorvos szakmai indoklásával beadandó igényt, és az ügyintézés akár két hónapba is telhet - írják. De a bürokratikus akadályokon kívül az is nehézség lett a betegek számára, hogy meg kell előlegezniük a kiadásokat, a biztosító ugyanis csak utólag fizet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.