A 11 legnagyobb bank már kijátszotta a tranzakciós illetéket
Ez a konklúziója az MNB Szemlében megjelent tanulmánynak, amely a 11 legnagyobb pénzforgalmú pénzintézet kondíciós listáit vetette össze a tranzakciós illeték bevezetése és megemelése előtti, illetve utáni időszakban.
A portfolio.hu által kiszúrt tanulmány legerősebb állítása, hogy a 11 legnagyobb pénzforgalmú bank teljes mértékben áthárította a tranzakciós illetéket a fogyasztóira.
Az MNB a készpénzfelvételi, a kártyás fizetésekhez köthető és az átutalási díjakat vizsgálta, és azt állapította meg, hogy az ügyfelek szokásai nem változtak meg. A jegybank néhány, a banki szolgáltatáshoz nem közvetlenül kapcsolódó díjat is megvizsgálva azt találta, hogy miközben a bankok azt kommunikálták, hogy nem hárítják át a tranzakciós illetéket az ügyfeleikre, az éves kártyadíjak drágításával – a jegybank szerint – teljes mértékben áthárították a kormányzati terhet az ügyfeleikre. Az alap betéti kártyák díjában ez 1700 forintról 3000 forintra emelést jelentett.
A lakossági területen követett mechanizmus azonban nem jelent meg a vállalatoknál, ennek oka lehet az is, hogy e szegmensben gyakori, hogy a bank és a cég egyedi megállapodást köt.
* * * Már teljesen ingyenes bankszámlák is elérhetőek
Sokan fizetnek éves szinten több tízezer forintot csak azért, mert van saját bankszámlájuk. Azonban léteznek már teljesen ingyenes számlacsomagok is! A Bankmonitor bankszámla kalkulátora – a bankolási szokásai alapján - mindenkinek személyre szabottan megmutatja az elérhető legkedvezőbb ajánlatokat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.