Görögország kormánya most épp azon vitázik az ország nemzetközi hitelezőivel, hogy mi nevezhető friss tejnek. Az országot hitelező trojka ki szeretné tágítani az időtartamot, amíg egy doboz tej frissnek nevezhető, ezzel azonban megugorhatna az importtermékek aránya. A kormánykoalíció képviselőinek egy csoportja megtorpedózná a hitelezők kérését, ezzel pedig veszélybe sodorhatják az ország számára biztosított pénzügyi segélycsomag újabb, 10 milliárd eurós részletének elutalását.
A "friss tej" definícióján bukhat el az, hogy Görögország megkapja-e az országnak járó nemzetközi hitelcsomag újabb, 10 milliárd eurós részletét – írja a Reuters. Az ország kormánya most épp azon vitázik az ország nemzetközi hitelezőivel, hogy mi nevezhető friss tejnek. Az országot hitelező trojka ki szeretné tágítani az időtartamot, amíg egy doboz tej frissnek nevezhető: a görög szabályozás szerint 5 napig nevezhető frissnek a tej, a trojka viszont 11 napra szeretné kibővíteni ezt a határt. A görög termelők ugyanakkor aggódnak, hogy ezzel a lépéssel megugorhatna az importtermékek aránya, vagyis az ő helyzetük veszélybe kerülhet.
A termelők mellé hat kormányzati képviselő is felzárkózott, ők azt mondják, hogy nem támogatják azt az egységes reformcsomagot, melyet a kormány tervez benyújtani azért, hogy megkaphassák az ország számára biztosított pénzügyi mentőcsomag újabb, 10 milliárd euró részletét.
A kormánykoalíciónak jelenleg 153 képviselője van a 300 tagú törvényhozásban, a hat képviselő kiesése könnyen azt okozhatná, hogy nem lenne meg a többség a javaslatcsomag átcsúszásához.
Görögország az egyedüli állam az EU-ban, mely törvényileg határozza meg, hogy meddig nevezhető frissnek a tej, és a termékre árat is megszabnak, ez pedig 1,3 euró literenként. Az OECD szerint a görögök mintegy harmadával fizettek többet a tejtermékekért 2012-ben, mint az uniós átlag.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.