2014. március. 17. 17:46 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. március. 17. 17:45 Gazdaság

Ennyi gyógyszerész nincs is

Görögországról mostanában sokaknak a hitelválság ugrik be, ám akik nem olvasnak rendszeresen híreket, nekik inkább a gyönyörű tengerpart és az ókori romok jelennek meg. Az országról ugyanakkor érdemes tudni, hogy százezer főre lebontva itt van a legtöbb gyógyszerész is. Az ok: gyógyszereket csak gyógyszerészek által tulajdonolt gyógyszertárakban lehet árulni, az árak pedig hatóságilag rögzítettek.

Görögországról mostanában sokaknak a hitelválság ugrik be, ám akik nem olvasnak rendszeresen híreket, nekik inkább a gyönyörű tengerpart és az ókori romok jelennek meg. A hellén államról ugyanakkor érdemes azt is tudni, hogy százezer főre lebontva itt található a legtöbb gyógyszerész, majdnem 100 fő – írja a Quartz.

Ennek oka az, hogy gyógyszereket csak gyógyszerészek által tulajdonolt gyógyszertárakban lehet árulni, az árak pedig hatóságilag rögzítettek. Egy gyógyszerész csak egy gyógyszertár tulajdonosa lehet, ráadásul mindegyik gyógyszertár tulajdonosának alkalmaznai kell még egy gyógyszerészt is három plusz asszisztens után. Ők diktálnak arról is, hol nyíljanak új gyógyszertárak: mindezt a népesség és távolság alapján teszik. Mindezek tükrében a görög gyógyszertárak nyereségesebbek, mint a más uniós országokban található társaik.

A több száz milliárdos EU-IMF-hitelért cserébe ugyanakkor bizonyos szektorokat meg kell nyitnia a görögöknek, ezek egyike pedig a gyógyszertárak területe. Az EU-EKB-IMF alkotta trojka azt szeretné elérni, hogy ne csak gyógyszertárakban lehessen árulni gyógyszereket, azok egy részét például szupermarketekben is meg lehessen vásárolni.

A gyógyszerészek ugyanakkor mindezt a megélhetésük ellehetetlenítésének tartják, nemrég két napig zárva is tartották boltjaikat arra figyelmeztetve, hogy a gyógyszerek nem fogyasztási cikkek, a verseny szerintük nem fér össze az egészségüggyel.

A hitelezők szerint ugyanakkor a piacnyitás és az árak felszabadítása árcsökkentést eredményezhetne, ez pedig a kereslet növekedéséhez és növekvő bevételeket (így adókat is) eredményezhetne. A görögökre ugyanakkor megint kívülről igyekeznek nyomást gyakorolni a változás érdekében, ráadásul az IMF-programmal kapcsolatban több komoly kritika is felmerült az utóbbi években, így rendkívül keserű szájízzel vihetik végbe ezt a döntést – ha egyátalán végig fogják vinni.

zöldhasú
Hirdetés