Átlépte a 315 forintos határt az euró árfolyama péntek délután, ez új kétéves mélypontot jelent. A magyar fizetőeszköz árfolyama fél három után a 313,6-os szint közelébe erősödött vissza. Az árfolyamot az ukrajnai események mozgathatják.
Péntek délután erősen gyengülni kezdett a forint, kora délután egy euró már 315.6 forintot is ért, igaz, később a forint valamelyest visszabillent a 315-ös árfolyam alá. A nap első felében még erősödött a magyar fizetőeszköz, a reggel 314,13-as jegyzés délelőttre 313,82 forintra csökkent.
Az eurót 315 forint felett legutóbb 2012 első hetében jegyezték. Akkor alakult ki a forintárfolyam történelmi mélypontja is 324 forint feletti eurójegyzésen.
A dollár legmagasabb jegyzése 227,33 forint volt pénteken a kora reggeli 226,82 forint után. A svájci frank a reggeli 258,90 forintról egészen 260,17 forintig, a japán jen pedig 2,2312 forintról 2,2452 forintig erősödött. Mindhárom deviza korrigált később, délután két órakor jegyzéseik 226,50, 259,40, illetve 2,2350 forinton álltak.
A hirtelen jött gyengülés hátterében az ukrajnai válság, illetve a vasárnapi krími népszavazás állhat – írta a Napi.hu. A Portfolio szerint emellett a forint gyengülésében szerepet játszhat az is, hogy az EU az oroszok elleni szankciók harmadik körére készül, a kínai gazdaság lassulására lehet számítani és a magyar jegybanki alapkamat is alacsony szinten áll.
A forint átmenetileg csütörtökön is erősödött, amit a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatpolitikájának esetleges módosulásáról tett nyilatkozatnak tulajdonítottak a devizapiacokon. Balog Ádám, a jegybank alelnöke egy interjúban közölte, hogy az ukrajnai válság miatt a globális pénzpiacokon megváltozott helyzetet a monetáris tanácsnak figyelembe kell vennie.
"A stabilan alacsony magyarországi infláció engedne mozgásteret a további kamatcsökkentésre, de az ukrajnai válság nehezíti a helyzetet" - mondta. A kijelentés azonban csak átmenetileg hatott a forintra, amely később újra gyengülni kezdett.
Pénteken a változatlan árfolyamú cseh korona kivételével a régiós devizák is gyengültek, a lengyel zloty 0,08, a román lej 0,17, a török líra 0,16 százalékkal. A régiós devizák árfolyamvesztése is nagyrészt a hét végén esedékes krími referendum miatt eszkalálódó politikai feszültségre adott piaci reakciónak tulajdonítható.
Az ukrán hrivnya több mint egy százalékkal gyengült pénteken az euróval és másfél százalékkal a dollárral szemben. A 13,67 hrivnya eurójegyzés azonban még jóval erősebb a február végén 15,37 hrivnya árfolyamon létrejött leggyengébb szintnél. A dollárt péntek délután 9,84 hrivnya árfolyamon jegyezték. Február végén 11,25 hrivnya volt az árfolyam. A rubel az euróval és a dollárral szemben 0,3-0,4 százalékkal gyengült pénteken.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.