Literenként 30 egység a megengedett, de 5 milliót mértek - és nem jelezték. Igen, ismét a Tepco, és nem, nem most felejtettek el szólni erről, hanem tavaly szeptember óta.
Sokszor kiderült már a fukusimai atomkatasztrófa kapcsán, hogy az erőművet üzemeltető Tepco több mint erősen hadilábon áll a helyzetben tőle elvárható nyíétsággal és őszinteséggel. Kiderült már, hogy a sugárzó anyaggal telített hűtővíz egy része kikerült az ellenőrzésük alól, hogy valójában megrepedt egy nukleáris reaktor védőburka, és hogy a helyszínen a takarítást szakképzetlen szerecsétlenekkel végeztetik.
Most az derült ki, hogy 2013. szeptember óta visszatartották a stronciumszennyezés méréseinek eredményét. Csak a múlt héten publikálták, hogy 5 hónapja 5 millió becquerel/ liter radioaktív stroncium-90-es izotópértéket mértek a talajvízben - 25 méterre az óceántól. A stroncium-90 izotóp sokkal veszélyesebb anyag, mint a cézium-137, amely korábban, a katasztrófa kezdetén nagy mennyiségben jutott a légkörbe. A stroncium-90
megengedett értéke csupán harminc becquerel per liter.
A Tepco a mintavételezést két hónappal korábban is megtette, és bár a mért adatok már akkor is risztóak voltak, a cég úgy döntött, nem jelenti azt a japán nukleáris ügynökségének. A cég szóvivője ezt azzal indokolta, hogy nem voltak biztosak a mért adatok pontosságában, ezért inkább felülvizsgálták azokat.
A japán nukleáris ügynökség viszont azt állítja, hogy mostanáig semmilyen adatokat nem kaptak a szeptemberi mérésekkel kapcsolatban.
Ráadásul csütörtökön újabb szivárgás történt: a Fukusima–1 betonpadlóján két újabb repedés keletkezett, így az olvadó hóból származó szennyezett víz bejutott a talajba.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.