Pesszimista az orosz jegybank a gyenge rubel miatt
Az orosz jegybank 3 százalékról 1,5-1,8 százalékra rontotta idei GDP-növekedési előrejelzését. Az első félév végére 6 százalék körüli éves inflációt várnak – jelentette be pénteken az orosz jegybank elnöke.
Elvira Nabiullina elmondta: a rubel idei gyengülése 0,5 százalékponttal növelte az inflációt, de megvan a kockázata annak, hogy ez a mérték tovább nőjön. Az első félév végére 5,8-6,1 százalékos éves inflációval számolnak.
Az orosz központi bank vezetője szerint tavaly 0,3-0,5 százalékpontos mértékben hatott a pénzromlásra a rubel gyengülése. Az orosz nemzeti valuta idei árfolyamának dinamikájára a belső gazdasági tényezőkön, a gazdaság fejlődésének alakulásán kívül az orosz szövetségi tartalékalap, valamint az Európai Központi Bank politikája, a kínai gazdaság fejlődési üteme, valamint a kelet-ázsiai ország pénzügyi szektorának kockázatai és a világpiacok helyezet is hatni fog.
Elvira Nabiullina úgy vélte: a rubel kissé alulértékelt most, de hozzátette, hogy még korai lenne arról beszélni, mikor kezd majd erősödni az orosz fizetőeszköz.
Az orosz jegybank elnöke azt is közölte: azért mérsékelték a korábbi 3 százalékról 1,5-1,8 százalékra GDP-növekedési várakozásukat, mert az orosz gazdasági növekedés idén továbbra is alapvetően a belső fogyasztásra épül, a lakossági jövedelmek viszont mérsékelten emelkednek, és a lakossági fogyasztói hitelek növekedése is lassul.
Az orosz gazdasági növekedés 2013-ban jelentősen lelassult. A GDP a kormány által év közben többször is visszafogott előrejelzésénél is kisebb mértékben nőtt. Alekszej Uljukajev orosz gazdaságfejlesztési miniszter január 24-én közölte az adatokat, amelyek szerint az orosz hazai össztermék (GDP) 1,4 százalékkal nőtt tavaly a 2012. évi 3,4 százalék után.
Az orosz gazdaságfejlesztési tárca tavaly több alkalommal rontott gazdaságnövekedési előrejelzésén. Eredetileg 3,6 százalékos bővüléssel számolt, novemberben már csak 1,5-1,6 százalékossal.
A korábban jegybanki alelnökként dolgozó Uljukajev vezette minisztérium az idei évre 2,5 százalékos gazdasági bővülést vár.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.