Gazdaság hvg.hu 2014. február. 05. 14:40

Élelmiszerláncoknak szállított az áfacsalással gyanúsított húsos cég

Az Auchannak, a COOP-nak, a Metrónak, és piaci információk szerint a Lidlnek, az Aldinak, a Penny Marketnek és a Tescónak is szállított az a húsfeldolgozó cég, amelynél az adóhatóság milliárdos áfacsalást gyanít, az élelmiszer-biztonsági hivatal pedig tonnaszámra hordta el a romlott húst a razzia után. Az Auchan közölte, romlott termékek nem kerültek az áruházakba. A Tesco úgy reagált, semmilyen szerződéses kapcsolatban nem állt a céggel.

Több élelmiszerláncnak is beszállított az a cég, amelynél milliárdos áfacsalás miatt razziázott a közelmúltban a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). Az akcióban részt vett a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) is, és a vállalat hűtőházában lefoglalták a 672 tonnás húskészlet nagy részét, mert lejárt a termékek szavatossága. Információink szerint az akció a budapesti székhelyű Húsipari Vállalat Zrt. hűtőházát érintette. A vállalat az eddig megerősített információk szerint az Auchannak és a Metrónak készített friss húst bérgyártásban, de felfedeztük a cég nevét egy tavaly áprilisi COOP-os akciós újságon is. Emellett a hvg.hu úgy értesült, hogy a cég a Lidlnek, az Aldinak, a Penny Marketnek és a Tescónak is szállított termékeket.

Megkerestük a NAV-ot is, az adóhatóság azonban adótitokra hivatkozva megtagadta a választ. Az élelmiszer-biztonsági hivatal azt írta, hogy a vizsgálatok folyamatban vannak, így az értesülést sem cáfolni, sem megerősíteni nem tudja.

Az élelmiszerláncok válasza 

Az Auchan megerősítette, hogy több mint 1000 hazai kis- és középvállalat között ez a vállalkozás is beszállítója áruházláncnak, a NAV-razziával kapcsolatban azonban azt javasolta, forduljunk az érintettekhez. A hipermarket válasza szerint a társaság friss húst feldolgozó üzemével állnak kapcsolatban, amelyben a közelmúltban lezajlott NÉBIH-vizsgálat mindent rendben talált. Az Auchan sajtómunkatársa emellett megjegyezte, hogy a napokban a hírekben szereplő hűtőüzem nem áll kapcsolatban az áruházlánccal, onnan semmilyen terméket nem szállítottak az áruházaikba.

A hűtőházban lefoglalt áru
Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal

A Metro megkeresésünkre azt írta, hogy a beszállító termékeit 2013 nyara óta nem forgalmazzák, az üzleti kapcsolatot teljesen megszakították velük. A Tesco azt válaszolta, a Húsipari Vállalat Zrt. sem 2012-ben sem pedig 2013-ban nem volt beszállítójuk. Viszont az interneten találtunk olyan információt, mely szerint a Húsipari Vállalatnál foglalkoztak olyan támogató rendszer fejlesztésével, amellyel integrálhatták a Lidl, az Auchan, a Tesco és az Aldi informatikai rendszerét. A Tesco ezzel kapcsolatban azt közölte: semmiféle szerződéses kapcsolatban nem álltak a céggel.

Cikkünk megjelenése után az Aldi azt írta, korábban a cég beszállítója volt az áruházláncnak, már 5 hónapja nem áll kereskedelmi kapcsolatban a Húsipari Vállalat Zrt. –vel. Az előrecsomagolt, friss sertéshús beszállítására vonatkozó együttműködés 2012. szeptember 14-én kezdődött. A beszállítás leállítása 2013. szeptember 4-én történt meg, jelenleg az Aldi nem forgalmaz a Húsipari Vállalat Zrt. által készített vagy forgalmazott termékeket. A cég azt is jelezte, hogy minőségbiztosítási okokból egyetlen beszállítójával sem épített ki közös IT-, beszállítói, vagy támogató rendszert, nem használ velük közösen semmilyen szoftvert, így korábbi együttműködésük ideje alatt a Húsipari Vállalat Zrt.-vel sem tett így. 

A Penny Market csak annyit írt, "mindig arra törekszik, hogy hosszú távú partneri együttműködéseket alakítson ki beszállítóival, mivel a magyar gazdaság támogatását tartja szem előtt".

Nem fogyasztóknak szánták a romlott húst

A Húsipari Vállalat Zrt. megkeresésünkre elismerte, hogy január 22. óta több hatóság átfogó, összehangolt, kiemelt fontosságú vizsgálatot folytat a társaságnál, más egyéb, tavaly óta folyamatban levő, szokásos ellenőrzések mellett. A cég válasza alapján valószínű, hogy több élelmiszerlánccal kapcsolatban állnak, ugyanis azt írta, 2013 óta több partnerének is beszállítója. A társaság leveléből az derül ki, hogy három üzeme közül a kereskedelmi láncokba soha nem szállítanak terméket abból az elkülönülten üzemeltetett hűtőházból, ahonnan a romlott termékeket elszállították az élelmiszer-biztonságiak. 

A megsemmisített  termékek "nem élelmiszer-, hanem vegyipari hasznosításra szánt alapanyagok  voltak, közvetlenül tehát nem kerülhettek fogyasztókhoz, amit a NÉBIH is megerősített" – írták. Azt is hangsúlyozták, hogy a friss hústermékeket feldolgozó üzemükben a mindenre kiterjedő ellenőrzés nem tárt fel hiányosságot, annak működése zavartalan.

Az eljárás jelen szakaszában, a folyamatban lévő ügyről nem akartak bővebben nyilatkozni, de megjegyezték, hogy a  jogszabályoknak megfelelően együttműködnek a hatóságokkal, és állnak minden vizsgálat elé, mert elsőrendű érdekük, hogy vásárlóik és partnereik a nyílt és átlátható gazdálkodásukról meggyőződjenek.

Nagy forgalmat bonyolítottak

A hétvégén megjelent hír szerint egy hipermarketlánc húsipari beszállítójánál a NAV ötven tagú akciócsoportja a cég telephelyén és képviselőjének lakásán iratokat foglalt le, lementette a számítógépek adatait, és több mint nyolcvan embert meghallgatott. A NAV azt feltételezi, hogy a 4 milliárd forint árbevételű cég értékesítései után nem fizette be az áfát, ezért 2,5 milliárd forintot zárolt a cég számláján, lefoglalta a vevőkkel szembeni követeléseit, valamint ingó- és ingatlanvagyonát. A NÉBIH közleménye szerint egy hétig vizsgálták a húsüzemet, és 297 tonna húst kellett megsemmisíteni, illetve további 80 tonna csontot lefoglaltak. A termékeket több napon keresztül, 15 kamionnal és 10 darab 18 köbméteres konténerrel szállították el.

MTI / Máthé Zoltán

A céget 2011 decemberében jegyezte be a cégbíróság 10 millió forintos tőkével. Ennek ellenére már 2012-ben 2,4 milliárd forintos nettó árbevételt ért el. Ebből összesen 88 millió 520 ezer forintos adózás előtti eredmény jött ki a cég 2012-es beszámolója szerint, közel 9 millió forint társasági adót fizettek be.        

A hústársadalom megbecsült tagjai

A jelek szerint a cég vezetői, Pick Róbert és Pick László György régi húsipari vállalkozók. Volt olyan piaci szereplő, aki úgy írta le őket, mint a hústársadalom „rendes, megbecsült tagjait”. Ezt valószínűsíti az is, hogy nevükön számos mezőgazdasági és húsipari cég található az Opten cégadatbázisában. Pick László György jelenleg kilenc mezőgazdasági, húsipari és kereskedelmi cég vezetője vagy tulajdonosa, Pick Róbert pedig négy húsipari cégben érdekelt. Pick László György egyébként tulajdonosa és vezetője a pándi bejegyzésű AVI-COOP Kft.-nek is.  

Pick Róbert az egyik tulajdonosa például a Magyar Minőségi Sertés Integrációs Kft.-nek, melynek harmincnégy további tulajdonosa között több állattenyésztő és értékesítő kft.-t, gazdaszövetkezetet, tápanyag- és takarmánycéget találunk gyakorlatilag az ország egész területéről. Pickék egyéni vállalkozóként és több cégükkel is elnyerték a Minőségi Magyar Sertéshús védjegyet. A védjegyet még az előző kormány idején 2009-ben hozták létre, és a jelenlegi kormány is a sertéstratégia fontos elemeként tekint rá (a védjegy honlapját egyébként a 2011-ben megszüntetett, állami Agrármarketing Centrum Kht. üzemeltette).  

Csak egy maradt?

A piaci információk szerint ezzel lényegében egyetlen frisshús- (sertés, marhadarabok, és darált hús) szállító maradt a piacon (a Kométa). A hipermarketek általában maguk bontanak, a diszkontok mind a Kométától vesznek, vagy próbálnak külföldről, de ez a szavatossági idő miatt nagyon problémás. Csányi Sándor cégcsoportja pedig csak most tervezi egy modern, egymillió darab sertés feldolgozására alkalmas hatalmas vágóhíd felépítését Mohácson.

A piacot ismerő szakértők egyébként állítják, hogy húsiparban mindennapos gyakorlat az „áfázás”, gyakran utaztatják az árut, hogy eltüntessék az áfát, ugyanis a 27 százalékos kulcs miatt a magyar hús teljesen versenyképtelen a külföldi húsipari termékekkel szemben. Valószínűleg emiatt tervezte a kormány a fordított áfa bevezetését a sertéságazatban is, ami az adócsalások visszaszorításának hatékony módja lehet. A tervből azonban nem lett semmi. A piacot ismerők azt is mondják, bárkit elkaszálhat a NAV az ágazatban, de azok a húsipari szereplők, akiknek vannak politikai kapcsolatai, megússzák a nagy adóhatósági rajtaütéseket, és csak azokat veszik elő, akiknek nincsenek „jó ismerőseik”.  

Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Plusztartalmakat is talál!

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.