2014. január. 27. 04:20 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. január. 27. 08:44 Gazdaság

Szekálni a gazdagokat olyan, mint a "nácik zsidóüldözése"

Tom Perkins, a Kleiner Perkins Caufield & Byers kockázatitőke-befektető egyik alapítója igen durva párhuzamot vont a Wall Street Journalnek írt levelében. Szerinte azok a mai progresszívek, akik a jövedelmi egyenlőtlenségek ellen tüntetnek, olyanok, mint azok a nácik, akik zsidókat üldöztek.

Tom Perkins, a Kleiner Perkins Caufield & Byers kockázatitőke-befektető egyik alapítója igen durva párhuzamot vont a Wall Street Journalnek írt levelében. Szerinte azok a mai progresszívek, akik a jövedelmi egyenlőtlenségek ellen tüntetnek, olyanok, mint azok a nácik, akik zsidókat üldöztek – írja az Atlantic.

A befektető szerint egyre inkább erősödik a sikeres egy százalékkal szembeni gyűlölet, démonizálják a gazdagokat. Szerinte ez a fajta gondolkodás nagyon veszélyes. 1930-ban elképzelhetetlen volt a Kristályéjszaka, ennek leszármazottja, a "progresszív" radikalizmus ugyanolyan elképzelhetetlen? – teszi fel a kérdést a befektető.

Az Atlantic szerzője szerint ez egy reductio ad absurdum, vagyis egy olyan érvelés, amely során az érvelő a vita kedvéért elfogad egy állítást, megmutatja, hogy valamilyen képtelenség következik belőle, és ebből arra jut, hogy az állítás mégse volt igaz. Vagyis a lényeg az, hogy valamit be kellett bizonyítani, és azt mindenképpen kellett találni valamit, amivel alá lehetett támasztani az állítást.

A Huffington Post az írás megjelenése után készített egy gyűjtést, hogyan vélekednek a véleményformálók erről a kijelentésről. Volt, aki szintén csak gazdag idiótának nevezte Perkinst, és volt, aki azt is megjegyezte, hogy ez is azt mutatja, ahhoz, hogy valaki gazdaggá váljon, nem kell intelligensnek lenni.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?