2014. január. 24. 07:18 MTI Utolsó frissítés: 2014. január. 24. 07:12 Gazdaság

Eddig hétmilliárdot spórolt a kórházaknak a GYEMSZI

Hét központosított közbeszerzési eljárást bonyolított le, s ezzel összesen több mint hétmilliárd forintot spórolt meg a kórházaknak az elmúlt két évben fenntartójuk, a GYEMSZI. Ez azonban még messze van a remélt tízmilliárdos nagyságrendű megtakarítástól - írja a Világgazdaság.

A lap pénteki cikke szerint villamosenergiát, gázt és gyógyszert szerzett be országos szintű központosított beszerzéssel eddig az államosított kórházak számára fenntartójuk, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI). Egy gyógyszerközbeszerzés még folyamatban van, amivel 2,3 milliárd forintos megtakarítás érhető el.

A GYEMSZI arról tájékoztatta a lapot, hogy 2012-ben a földgáz központi közbeszerzésével 14 százalékos árcsökkentést, 0,7–1 milliárd forintos megtakarítást realizáltak. Tavaly, az egy évvel korábbinál, már csak 5,6 százalékkal sikerült lejjebb vinni az árat, amivel további 300 milliót tartott meg az intézmények kasszájában.

A csak néhány intézményre kiterjedő 2012-es villamosenergia-vásárlás mindössze 119 millió forint spórolást eredményezett, egy évvel később a 102 intézményre kiírt közbeszerzés már 700 millió forintot.

Hatékonyabbnak bizonyultak a gyógyszervásárlások: a kórházak ez irányú kiadásai az elmúlt két év során összesen valamivel több mint 3 milliárd forinttal mérséklődtek. Az első két körben meghirdetett eljárásokban 29, illetve 25 százalékkal, 2013-ban 33,9 százalékkal alacsonyabb áron jutottak hozzá több tucatnyi fontos medicinához az intézmények.

A kórházak 2012-ben és 2013-ban összesen 384 milliárd forintot fordíthattak dologi kiadásokra, a 7 milliárd forint ennek a két százalékát sem éri el - állapítja meg az újság.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.