Háromórás tárgyalás után a horvát kormány és a Mol képviselői azt mondták, mégis megállapodhatnak az INA irányításáról. A nyilatkozatok alapján a tárgyalások folytatódnak.
Három órán át tárgyalt zárt ajtók mögött a horvát kormány és a Mol delegációja az INA horvát olajipari vállalat jövőjéről. A találkozó után a tárgyalófelek röviden azt nyilatkozták, hogy mégis megállapodhatnak az INA irányításáról – írja a Vecernji list horvát napilap hírportálja. Az újságíróknak nem volt lehetőségük, hogy kérdéseket tegyenek fel.
A horvát tárgyaló delegációban a horvát gazdasági miniszter, Ivan Vrdoljak és Mladen Pejnovic, a horvát állami vagyonkezelő elnöke képviselte a horvát kormányt. A Mol tárgyalócsoportját Molnár József, a Mol-csoport vezérigazgatója vezette, és a delegáció tagja volt Világi Oszkár, a Slovnaft és Áldott Zoltán, az INA vezérigazgatója is. A csütörtöki megbeszélés a harmadik fordulója volt annak a tárgyalássorozatnak, amelyet a Mol és a horvát kormány képviselői folytatnak az INA horvát olajipari vállalat jövőjéről. A Mol és a horvát kormány között 2013 szeptemberében indultak egyeztetések az INA jövőjéről. Szeptember végén azonban a zágrábi megyei bíróság elrendelte Hernádi Zsolt Mol-elnök-vezérigazgató előzetes letartóztatását a korrupció és szervezett bűnözés elleni horvát ügyészség (USKOK) indítványára.
Az INA irányítása kulcskérdés
Ivan Vrdoljak gazdasági miniszter a háromórás tárgyalás után hangsúlyozta, a horvát kormány nem enged követeléséből, és azt akarja elérni, hogy megváltozzon az INA irányítási módja. Megjegyezte, a nyitott kérdésekről lehet tárgyalni, de semmiféle megállapodás nem lesz a vállalat irányításával kapcsolatos kérdések rendezése nélkül.
Mint ismert, a horvát állam és a Mol Nyrt. tulajdonában lévő INA olajipari vállalat jövőjéről tavaly szeptemberben kezdődtek megbeszélések. A horvát állam birtokolja az INA részvényeinek 44,84 százalékát, a Mol tulajdonában van a részvények 49,1 százaléka, a magyar cég rendelkezik az irányítói jogokkal. A horvát álláspont szerint Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója korrupció árán szerezte meg az INA irányítását, elmaradtak a részvényesi szerződésben vállalt Mol-befektetések a horvát olajfinomítókba, és a Mol megsértette a kereskedelmi társaságokra vonatkozó horvát törvényeket. A Mol visszautasítja a vádakat, és tavaly novemberben bejelentette, hogy nemzetközi választottbírósági eljárást kezdeményezett a horvát kormány ellen.
Úgy tűnik, a magyar fél kész lépéseket tenni, ugyanis a magyar delegáció vezetője, Molnár József azt mondta, együttműködő szellemben folytak a tárgyalások, és a tárgyaló felek nyitottabbak voltak, mint az előző alkalommal – mondta Vrdoljak. Az előző, novemberi egyeztetésen, az arról kiadott Mol-közlemény szerint jelentős nézetkülönbségek voltak a felek között az INA olajipari vállalat helyzetének megítélésében; a Mol meggyőződése, hogy az INA vállalatirányítási modellje összhangban van a nemzetközi gyakorlattal, valamint a horvátországi és az európai szabályozással is.
Molnár József a csütörtöki harmadik forduló után azt nyilatkozta, a Mol érdekében áll az INA sikere. Ezért elégedettek, hogy a mai találkozó ésszerű alapokon zajlott, így a kutatás és kitermelés fejlesztésének tervét is megvitatták. A tárgyaláson a Mol sürgette az INA szükséges engedélyeinek megadását is. Amennyiben a vállalat megkapja ezeket az engedélyeket, középtávon 10-20 százalékkal növelheti az INA termelését. Molnár József hozzátette, készek felgyorsítani a tárgyalások folytatását.
Mit kérhettek a horvátok?
A Novilist horvát napilap hírportálja szerdán éjjel megjelent cikkében azt írta, valószínűleg ez lesz az utolsó tárgyalási forduló, amelyen végleg el kellene dönteniük a tárgyaló feleknek, hogy a Molnak szándékában áll-e teljesíteni befektetői kötelezettségeit az INA-val kapcsolatban, vagy eladják a horvát energiavállalatot egy másik befektetőnek.
A horvát gazdasági miniszter kedden a horvátországi Csáktornyán az INA vezérigazgatójával aláírt egy 420 millió eurós INA-beruházásról szóló szerződést. A kérdésre, elégedett-e a horvát kormány a Mollal a beruházásnak köszönhetően, és jelentheti-e ez azt, hogy nem fog új stratégiai partnert keresni, a gazdasági miniszter azt mondta: nem, ez azt jelenti, hogy a kormány ragaszkodik a nagyobb beruházásokhoz és ahhoz, hogy az INA részt vegyen a kutatásban és a kitermelésben, valamint azokon a pályázatokon, amelyeket idén és jövőre írnak ki. A Novilist emlékeztetett, a horvát kormány a tárgyalásokon vissza akarja szerezni az INA irányítási jogait, emellett azt is el akarja érni, hogy a Mol többet fektessen be a horvát energiavállalatba.
Nem bánnák, ha menne a Mol?
A magyar kormány és a Mol vezetése korában bejelentette, hogy vevőt keres az Mol INA-részesedésére, és a részvénypakett iránt állítólag az orosz Rosznyeft és a Gazprom is érdeklődik. A Novilist szerint a horvát állami vagyonkezelő elnöke pár napja a tárgyalásokkal kapcsolatban valószínűnek tartotta és reményét fejezte ki, hogy a Mol helyett más partnere lesz a horvát kormánynak.
Azonban megjegyezte, rendkívül összetett folyamatról van szó, és nincs sok potenciális vevő. Az olajfinomítók nem nyereséges vállalkozások, ennek megfelelően nincs nagy érdeklődés az átvételükre. A vagyonkezelő hozzátette azt is, minden az orosz, az azeri vagy amerikai vállalatok terveitől függ.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.