2014. január. 14. 10:58 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. január. 14. 11:27 Gazdaság

"Felelős politikus nem dönt atomerőműről a magyar emberek háta mögött"

Az LMP és az MSZP szakpolitikusai is kritizálták Orbán Viktornak a sajtóhírek szerint a paksi bővítésről szóló moszkvai megállapodását.

Orbán Viktor miniszterelnök ma Moszkvában találkozik Vlagyimir Putyin orosz államfővel és sajtóhírek szerint kötelezvényt ír alá a Paksi Atomerőmű bővítéséről – írta kedd reggel közleményben Józsa István, az MSZP frakcióvezető-helyettese és Tóth Bertalan, az MSZP elnökségi tagja. Szerintük ez hosszú távon kötött pályára helyezné a magyar energiapolitikát.

Elfogadhatatlan, hogy Orbán úgy kívánja évtizedekre meghatározni Magyarország energetikai kapcsolatrendszerét, gazdaságpolitikáját és a jövő nemzedékek életminőségét, hogy arról nem volt valós társadalmi egyeztetés, szakmai vita és országgyűlési döntés. Nem ismertek a tervezett beruházás fő paraméterei, költségei, a környezetre és a nemzetgazdaságra gyakorolt hatásai. Jelenleg senki sem tudja, hogy egy ilyen döntés mennyibe kerülne a magyar adófizetőknek – állt az MSZP-s közleményben.

Felelős politikus nem dönt atomerőműről egy személyben Magyarország, a magyar emberek háta mögött. Ha Orbán valóban országgyűlési felhatalmazás nélkül vállal kötelezettséget, az felelőtlenség, márpedig felelőtlen politikus nem maradhat hatalomban. Egy esetleges MSZP-vezetésű kormány felül fogja vizsgálni az Orbán által vállalt kötelezettséget – zárták közleményüket.

Kritizálta a sajtóhírek szerint készülő paksi bővítési megállapodást az LMP-s Szél Bernadett is. Szerinte Orbán Viktor ezzel minden korábbinál veszélyesebb vizekre evezhet.

Emlékeztette Orbán Viktort: nincs semmiféle felhatalmazása arra, hogy bármilyen módon megállapodjon a paksi bővítéssel kapcsolatban, így elfogadhatatlan, ha azt mégis megteszi. Ha Orbán most, felhatalmazás és nemzetközi tender nélkül megállapodik az oroszokkal, akkor a miniszterelnök a korábbinál is veszélyesebb vizekre evez, hiszen hazánk függetlenségét komolyan fenyegető lépést tesz – írta Szél Bernadett.

Önmagában elfogadhatatlan, hogy a miniszterelnök ilyen súlyú kérdésekről felhatalmazás nélkül folytat tárgyalásokat, miközben a magyar parlamentet és az ország lakosságát utólag értesítik az őket érintő kérdésekben. A helyes sorrend pont fordítva lenne: alapos szakmai, társadalmi és politikai vitát és a miniszterelnököt az egyes lépésekre előzetesen felhatalmazó döntéseket követően kerülhetne sor tárgyalásokra. A tét hatalmas: jelenleg senki sincs azzal tisztában, hogy miből és miként fizetnénk ki a beruházás költségeit, miközben a hatalmas nukleáris kapacitás végképp elsorvasztaná a hazai megújuló energiaforrásokat és számos más, fenntarthatósággal kapcsolatos kérdéseket is felvet – folytatódott a közlemény.

Szél felszólítja Orbán Viktort, hogy ne kössön olyan megállapodást az ország nevében, amire nincsen felhatalmazása, anélkül, hogy azokkal egyeztetett volna, akikre a döntés leginkább tartozik!

Hétfőn Bajnai Gordon és Jávor Benedek, az Együtt-PM vezető politikusai is hasonló aggályokat fogalmaztak meg Orbán Viktornak címzett nyílt levelükben.

Mint arról a hvg.hu beszámolt, az új paksi atomerőmű építéséről tárgyalhat kedden, és akár évtizedekre is megkötheti a magyar energetika kezét a miniszterelnök, ha Moszkvában kötelezvényt ír alá Vlagyimir Putyin asztalánál.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?