Gazdaság Szabó M. István 2013. december. 23. 17:30

Terjedőben a karácsonyi wellness

A húsvéthoz és általában a piros betűs ünnepekhez hasonlóan a karácsonyt is erodálni kezdte a belföldi turizmus: az utóbbi években nőni kezdett azoknak az száma, akik a szentestét is inkább valamely wellness hotelben töltik, mint odahaza. A családi kör már nem kizáró ok, de attól azért még messze vagyunk, hogy mindez igazán jelentős tendenciává váljon.

A karácsony "továbbra is ellenáll a kísértésnek", és a belföldi turizmus által kedvelt többi ünnepnap gyakorlatával szemben ekkor az otthoni, meghitt ünneplés maradt a jellemző. Még külföldre is csak december 27-ét követően indul meg az év utolsó szállásfoglalási dömpingje - mondta lapunknak Molnár Gabriella, a Magyarországi Utazásszervezők és Közvetítők Szövetségének elnöke. A hotelben karácsonyozás - mint jelenség - csak az utóbbi években vált ismertté. Az elnök szerint azonban ez egyelőre sem idehaza, sem a környező országokban nem általános.

Kovács István, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) főtitkára is úgy látja, bár évről-évre többet beszélnek erről a jelenségről a szakmában, de a hétvégi, illetve a "sátras" ünnepekre jellemző szobafoglaltsági kiugrás még nem jellemzi a karácsonyt.Tényszerűen az igaz a budapesti és a nagyvárosi hotelforgalomra, hogy éppen ezek a napok hozzák az idei évben az abszolút mélypontot, és a városi hotelforgalomra inkább a pangás a helytálló jellemzés. "A hotelekben töltött karácsony nem általános és nem jellemző Magyarországon, de azokon a szálláshelyeken, ahol a pihenés, a kikapcsolódás és a rekreáció a vendégcsalogatás hívószava, mutatkozik bizonyos kereslet" – magyarázza Kovács István. Igaz, hallott már olyanról, hogy több generáció is együtt karácsonyozott vidéki hotelekben, és azt is elképzelhetőnek tartja, hogy azok a családok, ahol a szülők már idősebbek, és már kirepültek a gyerekek, így kényeztetik magukat.

A hotel, ami karácsonykor is készen áll a vendégek fogadására
www.wellnesshotel.com

A főtitkár úgy becsüli, ha egy nívósabb, legalább 3-4 csillagos szálláshelyen az éves szobafoglaltsági átlag 50 százalék körüli – és a belföldi, pihenni vágyó turistákra szakosodott hotelekben a hétfőtől csütörtökig tartó időszak kisebb keresletére a péntek-vasárnap erősödése a jellemző –, akkor ezekben a hotelekben "elképzelhető, hogy karácsonykor akár 40 százalékos foglaltság is előfordulhat". Kovács azonban hozzátette: mindez gyorsan feledésbe merül akkor, amikor a szilveszterhez közeledve ezek a helyek is hirtelen zsúfolásig megtelnek vendégekkel, és még egyszer az évben csúcsra járatódnak.

Az utazási irodáknál van változás

Az utazási irodák azonban egyértelműen érzékelik a változást. Szvoboda János, a Neckermann cégvezetője szerint náluk már hetekkel ezelőtt jószerével "minden jegy elkelt", ami az utazási szokások egyértelmű változásának a jele. "A karácsonyi időszak évről-évre kedveltebb időponttá vált az utazásra, jellemzően azok a családok kelnek ebben az időben útra, amelyek már nem kisgyerekkel utaznak. A karácsonyi és szilveszteri időpontok idén is már elkeltek, igazából alig van szabad, eladható hely, és ez belföldön és külföldön is igaz" – mondta a cégvezető.

Véleményéhez csatlakozik az egyik legnagyobb online szállásfoglaló portál, a szállás.hu ügyvezetője is. "Mi azt látjuk a szállásfoglalásokból, hogy egyre népszerűbb, egyre inkább felfedezett időszak ez idehaza" – magyarázza Dorcsinecz József. Úgy látják, az a jellemző, hogy a magyarok karácsonykor is elsősorban a wellnesst, a pihenést, a csendet és a nyugalmat hirdető szállásokat részesítik előnyben, és ehhez a szállodák többsége (a szilveszterrel ellentétben) kifejezetten ilyen csendes, meghitt hangulatú programokkal, illetve karácsonyi menüvel készül.

A szakember szerint jellemzően a szezonon kívüli, alacsonyabb ár segíti az útra kelésről szóló döntés meghozatalában a családot, illetve az is, hogy az anyukáknak így biztosított a teljes pihenés és kikapcsolódás. A szállodákban, hotelekben töltött karácsony Dorcsinecz József szerint ettől még egyértelműen családi ünnep marad, "csupán az extra kényeztetés új elem" – fogalmazott. A szakember elmondása szerint mindez leginkább a 4 csillagos hotelekben tapasztalható jelenség, , ami pedig az arányokat illeti, úgy fogalmazott: "ha a húsvéti szállásfoglalást 100 százaléknak vesszük, akkor a karácsony 69, a szilveszter pedig 127 százalék".

Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Nem bánja meg!

zöldhasú
Hirdetés