Az INA-ban lévő részesedése eladásának előkészítésére adott felhatalmazást a Mol igazgatósága az ügyvezető testületnek - közölte a magyar társaság a BÉT honlapján pénteken.
"A Mol igazgatósága felhatalmazta az ügyvezető testületet, hogy olyan megállapodást kössön a horvát kormánnyal, amely értékteremtést tesz lehetővé az INA növekedési stratégiájának megvalósításával. Ezzel párhuzamosan az ügyvezető testület felhatalmazást kapott arra is, hogy készítse elő a Mol INA-ban meglévő részesedésének értékesítését, annak érdekében, hogy maximalizálni tudja befektetésének értékét" - írta közleményében a Mol.
A hvg.hu további részletekkel kapcsolatos kérdéseire a Molnál azt közölték, nem tesznek hozzá semmit a közleményhez.
A Moltól korábban az egyik legnagyobb részvényese, a magyar állam nevében a kormány október elején azt kérte, vizsgálja felül a társaság portfólióját és adott esetben készítse elő a tulajdonában lévő INA-részvények eladását a horvát kormány vagy harmadik fél részére.
A felkérés azt követően érkezett, hogy a horvát hatóságok európai elfogatóparancsot és Interpol-körözést adtak ki a Mol vezére, Hernádi Zsolt ellen az INA-ban történt irányításszerzéshez kapcsolodó korrupciós vád miatt. Hernádit azzal vádolják, hogy tízmillió euróval lefizette Ivo Sanader volt horvát miniszterelnököt, akit Horvátországban tíz év börtönre ítélték.
A Mol többször is visszautasította a vádakat, a magyar hatóságok pedig elutasították Hernádi Zsolt átadását egy korábbi, magyarországi vizsgálatra hivatkozva, amely tisztázta a Mol-vezért a horvát korrupciós ügyben.
A magyar olajcég azt követően jelentette be az INA-rész eladásának előkészítését, hogy pénteken befejeződött a horvát kormány és a Mol közötti tárgyalások második köre az INA irányításával kapcsolatban.
„A mai tárgyalás igazolta, hogy még jelentős nézetkülönbségek vannak a felek között. Az INA vállalatirányítási modelljét illetően meggyőződésünk, hogy az összhangban van a nemzetközi gyakorlattal, valamint a horvátországi és az európai szabályozással is. Mindemellett továbbra is bízunk abban, hogy a horvát kormánnyal együttműködve a további tárgyalások során megtaláljuk az INA jövője számára legelőnyösebb megoldást" - idézte a Mol korábbi sajtóközleménye Molnár Józsefet, a csoport vezérigazgatóját.
Ivan Vrdoljak horvát gazdasági miniszter a találkozó után azt mondta, hogy a tárgyalások komoly és felelősségteljes hangnemben folytak. Szintén jelezte, hogy sok nyitott kérdés és egyet nem értés van még a felek között és hogy a kormányoldal ezúttal egy új vállalatvezetési módot javasolt. "Ezt holnap hivatalosan is továbbítjuk kollégáinknak a Molnál" - nyilatkozta Vrdoljak.
Beszámolt arról is, hogy megegyezés született a tárgyalások menetének gyorsításáról. "Szeretném leszögezni, hogy a nyitott témák és nyilvánvaló ellentétek dacára a folyamat felgyorsításával továbbra is a legjobb megoldást érhetjük el" - mondta.
A horvát állam birtokolja az INA részvényeinek 44,84 százalékát, a Mol tulajdonában van a részvények 49,1 százaléka, és a magyar cég rendelkezik az irányítói jogokkal. A tulajdonosok közötti vita egyik fő pontja az irányításon belüli viszonyok kérdése.
Emellett a horvát állam szerint a Mol nem hajtotta végre egyes fejlesztési ígéreteit az INA-val kapcsolatban, míg a magyar olajtársaság szerint a horvát állam szegte meg korábbi szerződéses kötelezettségeit, ezzel kárt okozva a Mol részvényeseinek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.