2013. október. 30. 09:29 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. október. 30. 15:05 Gazdaság

Ha több a házasság, pörög a gazdaság?

Egyértelmű összefüggés mutatható ki egy kutatás szerint a családi állapot és a fogyasztási kiadások között, vagyis minél több a házasság, annál több a költés, és annál gyorsabb lehet a gazdaság.

Érdekes kutatást végzett a Gallup és a Princeton az Egyesült Államokban, melynek során 130 ezer amerikait kérdeztek meg a kiadási szokásairól. A legfőbb következtetés az, hogy minden vizsgált korcsoportban a házas amerikaiak költik a legtöbb pénzt, majd következnek az egy háztartásban élő nem házasok, majd szinte holtversenyben a szinglik és az elváltak – írja a Pénzügyi Szemle Online blogja.

A rezsin, autó- és ingatlanvásárláson kívüli kiadás a házasoknál átlagosan napi 102 dollár, miközben az egy háztartásban élő nem házasok fejenként átlagosan 98 dollárt költenek, míg az elváltak 74 dollárt, a szinglik pedig 67 dollárt költenek el naponta. A házasságban élők minden egyes vizsgált korcsoportban a legtöbb pénzt költik el, vagyis kijelenthető, hogy a leginkább a házas amerikaiak pörgetik a fogyasztást.

A kutatók hozzáfűzik, hogy a házasságban élők a társadalom legképzettebb és legjobban kereső rétegét jelentik, ennek fényében nem meglepő, hogy a vizsgált csoportok közül az ő fogyasztásuk a legmagasabb. Az ugyanakkor már meglepetés, hogy az egy háztartásban élők átlagosan alacsonyabb képzettséggel és átlagfizetéssel rendelkeznek, mint a szinglik, vagyis e két társadalmi csoport kapcsán kijelenthető, hogy előbbiek túlköltik magukat, míg a szinglik az átlagnál többet takarítanak meg.

Egy másik kutatás során a Gallup arra a következtetésre jutott, hogy a házasságok száma az USA-ban emelkedhet a soron következő évtizedben, vagyis – ha hinni lehet a fenti kutatási eredménynek – komoly esély mutatkozik arra, hogy a lakossági költés és fogyasztás is erősödjön. A kérdés ezen a ponton már csak az, hogy feltétlenül jó-e az USA-nak, ha a fogyasztás GDP-n belüli aránya növekszik a soron következő évtizedben. Az általános nézet szerint igen.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.