2013. október. 17. 15:15 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. október. 17. 15:01 Gazdaság

Idén százmilliárddal többet fizetnek a devizahitelesek

A gyenge forint miatt százmilliárd forinttal többet törlesztenek a devizahitelesek, mint öt éve a Portfolio.hu becslései szerint. A törlesztési teher azonban idén már az árfolyamgát miatt csökkent.

Jelenleg csaknem százmilliárd forinttal magasabb törlesztőrészletet fizetnek a devizahitelesek egy év alatt, mint öt éve - derül ki a Portfolio.hu számításaiból. Az elmúlt évben nem nőtt tovább a devizahitelek átlagkamata, a forint árfolyama viszont soha nem volt olyan gyenge az euróval és a frankkal szemben, mint az idei év eddigi részében átlagosan.

Így elméletileg nőtt volna a törlesztési teher, az árfolyamgátba belépett ügyfeleknek köszönhetően azonban tavalyhoz képest már csökkent a ténylegesen kifizetett törlesztőrészlet. Ezért a portál szerint a devizahiteles törlesztőrészletekben a készülő csomag nélkül is már elérkezett a fordulat.

2012-ben a Portfolio.hu becslései szerint összesen közel 618 milliárd forintot költöttek a háztartások havi devizahitel-törlesztésre. Ez idén közel 622 milliárd forintra emelkedne, ha nincs az árfolyamgát, amely közel 30 milliárd forintot hagy a devizahitelesek zsebében. Az így összességében 592 milliárd forintra rúgó éves törlesztési teher a végtörleszteni nem tudó devizahitelesek éves terhe volt. Ennek mintegy 20 százaléka azonban a nem teljesítő devizahitelek miatt nem folyt be a bankokhoz.

Ha nem lett volna végtörlesztés és árfolyamgát, az 592 milliárd forint helyett a portál becslései szerint 818 milliárd forint lenne idén a háztartások éves törlesztési terhe.

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.