A TEÁOR’25-tel kapcsolatos változásokkal a vállalkozásoknak nincs dolga, a KSH mindegyiküknek maga átállítja a főtevékenységi kódot.
2025. január 1-jén az Európai Unióban hatályba lép a gazdasági tevékenységek európai osztályozásának új változata, a NACE Rev. 2.1, Magyarországon pedig az ennek megfelelő TEÁOR’25 (gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszere), hívja fel a figyelmet a Központi Statisztikai Hivatal hétfői közleménye.
A gazdasági tevékenységek jelenleg használt osztályozása 2008-tól van érvényben, a váltást a gazdaság elsősorban technológiai hátterű fejlődése és szerkezetének változása indokolja (ezekre egyszerű példák: előtérbe került a megújuló energiás áramtermelés, de közben nagyjából eltűnt a videokazetta-kölcsönzés). A TEÁOR’25 számos módosítást tartalmaz, több új kód jött létre, ugyanakkor a KSH szerint fontos cél volt az osztályozás szerkezetének megőrzése, illetve a nemzetközi, világszintű gazdasági osztályozásokkal való konzisztencia megtartása is.
A TEÁOR’25 hazai kiadása – összhangban az EU-tagállamok gyakorlatával – 2025. január 1-jén lép életbe, felváltva a TEÁOR’08-at. A gazdasági szervezeteknek a változás következményeként kötelezően megváltozik a tevékenységi kódjuk.
A változásokkal kapcsolatban jó hír, hogy a cégeknek semmiféle teendője nincs, a gazdasági szervezetek adminisztratív terheinek csökkentése érdekében a KSH minden egyes szervezetnek beállítja az új TEÁOR szerinti főtevékenységkódot.
Az új főtevékenységkódokat a KSH átadja a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV) és a költségvetési szervek tekintetében a Magyar Államkincstárnak. 2025. január 31-től minden nyilvántartás már az új TEÁOR’25 szerinti főtevékenységkódokat tartalmazza majd. A hatályos főtevékenységkódok a statisztikaiszámjel-lekérdezőn keresztül érhetők el. Amennyiben egy gazdasági szervezet nem fogadja el a részére megajánlott fő tevékenységet, akkor a NAV-nál illetékmentesen tudja kezdeményezni annak módosítását 2025. július 1-ig. A költségvetési szervek a Magyar Államkincstárnál tudnak módosítást kezdeményezni szintén 2025. július 1-jéig.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.