Londonból magyar életjeleket észleltek
A magyar gazdaság hitelellátásáról szóló legutóbbi adatok alapján "már látszanak életjelek" a magyar hitelpiacon, és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) gazdaságélénkítő célú hitelprogramja kezd megjelenni a hitelfolyósítási számokban – vélekedtek pénteki helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.
A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének szakelemzői az augusztusi tranzakciós adatokból kimutatták, hogy a pénzügyi szektoron kívüli vállalati adósok számára augusztusban 547 milliárd forint értékű új forinthitel vált hozzáférhetővé, és ebből 416 milliárd forintnyi volt egy éven túli lejáratú.
A ház szerint nagyon valószínű, hogy ez utóbbi hányad már az MNB-programhoz kapcsolódik. A Morgan Stanley szakértői valószínűnek nevezték azt is, hogy szeptemberben ismét jelentősen emelkedett a vállalati szektor hitelellátása.
A cég londoni elemzői szerint a legnagyobb kihívás az, hogy lehet-e találni elég beruházást az MNB által nemrégiben kétezer milliárd forinttal kibővített likviditás felhasználásához.
A Morgan Stanley szakértői közölték: magyarországi banki forrásaik jelzései szerint a bankok az MNB-likviditás továbbhitelezésével jelenleg elérhető 250 bázispontos kamatprémiumot vonzónak tartják a legjobb adósminőségű magyar kis- és középvállalatok esetében, a kategória több cége számára azonban már nem. A cég londoni elemzői hozzátették: magyarországi banki forrásaik szerint ha az elérhető kamatprémium 300 bázispont környékére emelkedne, akkor sokkal több kis- és középvállalatnak nyílhatna meg ez a hitelfinanszírozási program. A Morgan Stanley elemzői szerint az MNB-program kondíciói "nincsenek kőbe vésve", mivel az MNB időről időre "pragmatikus, semmint dogmatikus hozzáállást" tanúsított eddig is. Ennek alapján a ház szakértői azzal számolnak, hogy a növekedési hitelprogram kondíciói módosulni fognak a hatékonyság biztosítása végett. Éppen ezért a Morgan Stanley egyre biztosabbnak tartja, hogy az MNB-program jelentősen bővíteni fogja a vállalati szektor hitelellátását, és a cég londoni elemzői emiatt felfelé ható kockázatokat látnak a magyar gazdaság jövő évi növekedésére szóló, jelenleg 1,5 százalékos GDP-bővülést valószínűsítő saját előrejelzésükre.
Más nagy londoni házak már érvényesítették a magyar gazdaság növekedésére szóló prognózisaikban a monetáris enyhítés és a növekedésösztönző program általuk várt hatását. A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) felzárkózó piacokkal foglalkozó közgazdászai, akik nemrégiben Budapesten tettek tájékozódó látogatást, tapasztalataikról befektetőknek összeállított, minap Londonban ismertetett elemzésükben megerősítették azt az előrejelzésüket, hogy a magyar gazdaság teljesítménye 2014-ben 2,6 százalékkal növekedhet. Úgy vélték, két olyan tényező is van, amely alátámasztja növekedési várakozásukat. A költségvetési és a monetáris politika most már egyaránt a növekedés élénkítésére összpontosít, a másik az, hogy a hazai kereslet ötévi zsugorodás után valószínűleg elérte mélypontját.
Az HSBC - a mérlegfőösszeg alapján legnagyobb londoni központú globális bankcsoport - citybeli elemzői e héten ismertetett új felzárkózó térségi előrejelzésükben közölték, hogy véleményük szerint az MNB kamatcsökkentési ciklusa a 3,00 százalékos kamatmélypontig folytatódhat kedvező kockázatvállalási hangulat és stabil forintárfolyam esetén. Mindehhez járul a magyar GDP-érték 9 százalékának megfelelő kedvezményes kamatú MNB-hitelprogram. Az HSBC londoni elemzői mindezt egybevetve - a Magyarországon zajló erőteljes monetáris ösztönzés figyelembevételével - az eddigi 1,3 százalékról 2 százalékra javították a magyar gazdaság jövő évi növekedésére adott előrejelzésüket.
A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays a globális felzárkózó térségről összeállított új negyedéves prognózisában a magyar gazdaság jövő évi növekedésére szóló előrejelzését csaknem megkétszerezte: az általa eddig várt 1,1 százalékos bővülés helyett most már szintén 2 százalékos GDP-növekedést vár Magyarországon 2014-ben. A Barclays londoni szakelemzői szerint a magyar gazdaság lendülete elsősorban az élénkülő euróövezeti növekedésből és az MNB növekedési hitelprogramjából ered.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.