Nehéz hetük lesz a nyugat-európai tőzsdéknek
A nyugat-európai értéktőzsdék nehéz napokra számíthatnak.
Bizonytalanság, stagnálás van kilátásban: egyelőre nincs ok, hogy a vezető tőzsdemutatók határozottan maguk mögött hagyják a múlt héten elért új időszaki és történelmi csúcsokat.
A múlt hét nagy izgalma volt, hogy mit tesz az amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Fed) a mennyiségi enyhítő programjával. A piacok felkészültek, hogy a Fed a vártnál tovább folytatja, de kissé csökkenti eszközvásárló programját, tekintettel a szintén folytatódó gazdasági javulás egyenetlenségére, törékeny voltára. Ezt a kilátást - hogy egyszerre lesz gazdasági növekedés és Fed-enyhítés - a tőzsdék már a múlt hét elején rekorddöntésekkel jutalmazták, majd erre rádupláztak, amikor szerdán a csak kevesek által várt, de lehető legjobb forgatókönyv valósult meg: a Fed folytatja, és nem is csökkenti programját. A hét végére azonban indokolt másnaposság lett úrrá a piacokon.
A legfontosabb: a Fed tulajdonképpen csak elhalasztotta az idegességet egy hónappal. Már most kezdődnek a találgatások, hogyan dönt az amerikai jegybankrendszer a legközelebbi pénzügy-politikai értekezletének végén, október 30-án.
További ok a nyugtalanságra, hogy az amerikai elnök és a kongresszus ismét keservesen viaskodik, de e hónap végéig meg kell egyezniük a szövetségi adósságplafon emelésében, különben a kormány technikai csődbe kerül október elsejétől. A Fed már a múlt héten figyelmeztetett, hogy a költségvetés helyzete akadályozza a gazdasági növekedést.
Európában vasárnap kezdték meg a pénzügyi "trojka", az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakemberei Görögország legújabb felülvizsgálatát. Ettől függ a következő támogatási részlet kiutalása, miközben a görög kormány fogadkozik, hogy további takarékossági intézkedésekre nem lesz szükség. Habár valószínű a megegyezés - különösen, mivel Görögország gazdasága az utóbbi időben stabilizálódni látszik -, ez is figyelmezteti a befektetőket, hogy az euróövezeti államadósság-válság még nem a múlté.
Továbbra is váltakozó a gazdasági adatok üzenete tengeren innen és túl: a hol javulásra, hol megtorpanásra vagy éppen egyes szektorokban visszaesésre utaló adatokból nem bontakozik ki olyan kép, amely további nagy lökést adhatna a részvényáraknak. A nagy tőzsdemozgató negyedéves vállalati beszámolási szezon kezdetéig pedig még több mint két hét van hátra.
Hétfőn érkezik az előzetes felmérés az euróövezeti, a kínai és az amerikai ipar és a szolgáltatások szeptemberi teljesítményéről. Az EKB elnöke európai parlamenti meghallgatáson mond beszámolót.
Kedden a német Ifo intézet szeptemberi üzleti hangulatmutatója érkezik, és felmérések jelennek meg az amerikai kiskereskedelmi forgalomról, a lakásárakról és a fogyasztói bizalomról.
Szerdán német (GfK) és olasz fogyasztói hangulatmutatók és amerikai adatok következnek a jelzálogkölcsön-igénylések múlt heti, továbbá az új lakások forgalmának augusztusi és a tartós cikkek megrendelésének augusztusi alakulásáról.
Csütörtökön az EKB kiadja statisztikáját az augusztusi euróövezeti pénz- és hitelellátásról, megjelenik a második negyedévi brit GDP újabb becslése. Az Egyesült Államokból a munkanélkülisegély-igénylések múlt heti számai, a második negyedévi amerikai GDP harmadik becslése és a vállalati profitok második becslése, az ingatlan-adásvételi szerződések augusztusi alakulása és egy közép-nyugati feldolgozóipari teljesítmény-felmérés tarthat számot érdeklődésre.
Pénteken a szeptemberi német infláció előzetes adata, az euróövezet szeptemberi kiskereskedelmi teljesítménymutatója, az Európai Bizottság szeptemberi gazdasági, üzleti, ipari, szolgáltatói és fogyasztói hangulatmutatói, az amerikai személyi jövedelmek és kiadások augusztusi adatai, végül a Michigani Egyetem hó végi fogyasztói hangulatjelzői zárják a hetet.
A legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója pénteken 0,26 százalékos napi csökkenéssel 1262,61 ponton zárt, 11,35 százalékkal a tavaly év végi értéke fölött. Az előző napot 2008. június 17. óta a legmagasabban fejezte be. A múlt héten 1,02 százalékot nyert, harmadik hete javult.
Pénteken a londoni értéktőzsde fő mutatója, a FTSE-100 28,96 pontos, 0,44 százalékos romlással 6596,43 ponton zárt, 11,85 százalékkal magasabban, mint tavaly év végén. A múlt évet 5,84 százalékkal jobban végezte, mint 2011-et.
A frankfurti DAX-30 18,45 pontos, 0,21 százalékos mínusszal 8675,73 ponton végzett, 13,97 százalékkal az év végi értéke fölött. A múlt héten háromszor döntött történelmi csúcsot, utoljára csütörtökön. Tavaly 29,06 százalékkal emelkedett.
Párizsban a CAC-40 2,38 ponttal, 0,06 százalékkal 4203,66 pontra gyengült, ez 15,45 százalékkal jobb a múlt év véginél. Előző nap a legmagasabban zárt 2008. szeptember 25. óta. Tavaly 15,23 százalékkal nőtt.
A múlt héten a fő New York-i mutatók közül is történelmi csúcsot döntött a Dow Jones és az S&P 500-as, de a hetet ezek is a rekordjaik alatt végezték. A Dow Jones ipari átlag (DJIA) pénteken 185,46 pontos, 1,19 százalékos veszteséggel 15 451,09 ponton, az S&P 500-as 12,43 pontos, 0,72 százalékos eséssel 1709,91 ponton, a Nasdaq piac összetett mutatója 14,66 pontos, 0,39 százalékos fogyatkozással 3774,73 ponton végzett.
Mindazonáltal a New York-i mutatók előbbre tartanak, mint a nyugat-európaiak: a múlt hét végi állás szerint a Dow Jones 17,91 százalékkal, az S&P 500-as 19,89 százalékkal, a Nasdaq összetett mutatója 25,01 százalékkal jobb, mint tavaly év végén.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.