A kormány a fennálló helyzet megváltoztatására törekszik a hazai bankrendszerben. Elviselhetetlen terheket tesz a bankok vállára, egyes középbankokat pedig támogat – mondta Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke egy csütörtöki rendezvényen, külön kitérve arra, hogy a devizahitelek megoldását nem lehet egyik napról a másikra elhozni.
A magyar bankrendszer immár negyedik éve veszteséges, a korábbi évekhez képest 30 százalékkal visszaesett a vállalati hitelállomány, ez előrevetíti, hogy a következő években csak szerény gazdasági növekedésre lehet számítani – mondta csütörtökön Budapesten, a Svájci-Magyar Kereskedelmi Kamara és más kereskedelmi kamarák közös rendezvényén Patai Mihály, aki egyben az UniCredit Bank Hungary elnök-vezérigazgatója is.
A devizahitelekkel kapcsolatban a bankszövetség elnöke megismételte, hogy "a kormánynak meg kell hajolnia a realitás előtt, és nem lehet rövid időn belül mintegy 12 milliárd svájci frankot átváltani", megfogalmazása szerint ez még Németországnak és Franciaországnak is nehézséget jelentene.
Hozzátette, örül annak, hogy a jegybank elnöke is kiállt amellett, hogy ekkora összeget nem lehet egyszerre átváltani. Azt mondta, személy szerint hosszú, 10 évre szóló megoldásra készül, már csak azért is, mert a még fennálló, főleg svájci frank alapú devizahitelek átlagos futamideje 13,5 év.
Az Index tudósítása szerint a kormány hiába vár a bankok egyoldalú lépéseire a devizahitelesek problémáinak megoldásában. Elmondása szerint naponta tárgyal Varga Mihállyal, és arra számít, hogy ez novemberig így is folytatódik tovább.
Patai szerint ugyanakkor a kormány tudosan törekszik arra is, hogy átalakítsa a magyar bankrendszert. Ezt két módon teszi: egyrészt elviselhetetlen terheket tesz a bankok vállára, másrészt pedig új szereplőket próbál helyzetbe hozni. Erre utal szerinte, hogy a "a szövetkezeti piramisból értő kezek akár komoly bankot is tudnak csinálni", valamint hogy néhány középbankot kormányzati tőkeemelésekkel támogattak – számolt be az Index tudósítása.
Patai szerint az eddigi folyamatok alapján is 30-50 százalékkal zsugodtak a bankok bevételforrásai. Ennek három fő oka van: nincs ingatlanhitelezés, csökkennek a lakossági hitelek, és az önkormányzati szektor átszervezése is jelentős ügyfélvesztést okoz. A kormány lépései miatt veszteséges külföldi bankok vagy összehúzódnak, vagy kivonulnak, de ez utóbbi esetben el kell adniuk a bankjukat valakinek, vevő pedig ilyen környezetben nincs.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.