2013. szeptember. 12. 11:50 MTI Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 12. 11:30 Gazdaság

Rég nem látott privatizáció indul Nagy-Britanniában

A brit kormány megkezdi az állami postavállalat régóta tervezett privatizációját. A "következő hetekben" bevezetik a londoni tőzsdére a Royal Mail részvényeinek több mint 50 százalékát – közölte csütörtökön Vince Cable, a brit kormány gazdasági minisztere.

A vállalat értékét 2 és 3 milliárd font (716-1074 milliárd forint) közé teszik. A kormány egyelőre nem döntötte el, pontosan mekkora hányadot kínál eladásra. A részvények tíz százalékát a vállalat bő 150 ezer dolgozója között osztják szét.

Évtizedek óta nem volt ilyen nagyságrendű magánosítás Nagy-Britanniában.

A szakszervezetek ellenzik a privatizációt, és sztrájkra hívják tagjaikat. A brit kormány az elmúlt 19 évben háromszor tett kísérletet a királyi posta privatizálására, de egyik próbálkozás sem járt sikerrel.

A brit posta története VIII. Henrik király idejére, 1516-ig nyúlik vissza.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 16. 19:30

Rendszerváltás 35 – Belarusz, az ország, amely alól kidőlt a Szovjetunió

A totális szovjetorosz elnyomás sikerrel járt a nemzeti kultúra felszámolására indított hadjáratával, a gazdasági mutatók jók voltak, így az általános életszínvonal is szovjet viszonylatban magasnak volt tekinthető és ebből kifolyólag egészen a ’80-as évek második feléig Belarusz lakosságának nagy része semmiféle komoly változásra nem vágyott. Aztán jött Csernobil és utána egymást követően potyogtak ki a szó szoros értelmében vett csontvázak a szovjet múlt rég eltemetett szekrényéből. Ám még ezek sem ingatták meg a tagköztársaság népének bizalmát a szovjet keretrendszerben, és ha nem omlik össze a Szovjetunió, Belarusz talán még ma is önként és dalolva lenne a része. Bendarzsevszkij Anton külpolitikai elemzővel, a posztszovjet térség szakértőjével beszélgettünk.