A legtöbb uniós ország nem vizsgálja ki megfelelően a rendőrségi őrizetben történt haláleseteket
2020 és 2022 között 13 uniós országban legalább 488 rendőri őrizetben vagy rendőri intézkedés során bekövetkezett halálesetet regisztráltak. Franciországban volt a legtöbb, utána Írország, Spanyolország és Németország következik a sorban. Magyarország hét halálesetet jelentett, lakosságarányosan ez a második legkedvezőbb adat, a hatóságok csak Portugáliában jelentettek kevesebbet. A portugáloknál ez az adat nyilvános, a magyar hatóságok csak kérésre adták ki a kutatást végző Európai Adatújságíró Hálózatnak. Több tagállam megtagadta az adatszolgáltatást.
„Azt kiabáltam: »A fiam beteg, segítségre van szüksége.« Nem hallgattak rám, gyilkolni jöttek” – mondta Momtaz Al Madani. 2018. május 30-án Momtaz fia, a 27 éves Yazan Al Madani pszichés rohamot kapott, és egy késsel a kezében sikoltozva kiment a hollandiai Rotterdamban lévő lakása erkélyére. Az apja kihívta a rendőrséget, majd nem sokkal később fegyverrel, pajzzsal, sokkolóval felfegyverkezett kutyás rendőrök érkeztek ki. Az egyenruhások először ráengedték a kutyáikat Yazanra, majd kétszer sokkolóval megbénították, végül meglőtték. Yazan nem sokkal azután meghalt. Egy évvel később a holland ügyészség úgy döntött, azért nem emelnek vádat az érintett rendőrök ellen, mert önvédelemből cselekedtek. 2022 óta az Emberi Jogok Európai Bírósága vizsgálja Yazan Al Madani halálának körülményeit.
2020 és 2022 között legkevesebb 488-en haltak meg hatósági őrizetben vagy rendőrségi műveletek során abban a 13 uniós országban, amely rendszeresen adatokat tesz közzé vagy bocsátott most rendelkezésünkre ezzel kapcsolatban. Franciaországban a legmagasabbak az abszolút számok: 2020 és 2022 között 107 halálesetet regisztráltak, mindegyikük őrizetben vagy a rendőri intézkedés során vesztette életét. Ezután Írország, Spanyolország és Németország következik 71, 66, illetve 60 halálesettel. A lakosságszám alapján azonban Írországban messze a legtöbb az egy főre jutó ilyen halálesetek száma: 100 ezer lakosra 1,34 jutott ebben az időszakban, míg Spanyolországban 0,14, illetve Portugáliában 0,06. A halálesetek tényleges száma azonban magasabb, mert több ország adatai is hiányosak.
Más joghatóságokkal való összehasonlításkor fontos figyelembe venni, hogyan határozzák meg és kategorizálják ezeket az incidenseket, amelyek jelentősen eltérhetnek egymástól
– írta az írországi rendőrség, a Garda Síochána Obudsmani Bizottsága.
Az ENSZ 1991-ben azt ajánlotta, hogy az egyes országok adjanak nyilvános tájékoztatást a rendőrséggel kapcsolatos összes halálesetről. Portugália 1997-ben, Dánia 2012-ben, Írország 2008-ban, Franciaország csak 2018-ban kezdte meg ezek közzétételét. Hollandia egyedül az ügyészség által kivizsgált esetekről számol be, Svédországban viszont az Igazságügyi Orvostani Ügynökség adja ki azokat a haláleseteket, amelyeket rendőri intézkedésnek tulajdonítanak, a rendőrség csak az állományukhoz tartozók lövöldözéseiből eredő haláleseteket; a szlovén szervek pedig a rendőri intézkedés miatt bekövetkezett haláleseteket teszik közzé. A többi uniós országban nem közlik rendszeresen ezeket az információkat.
2023-ban az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosának Hivatala az összes országtól bekérte az adatokat az őrizetben bekövetkezett halálesetekről, a letartóztatás pillanatától kezdve, a rendőrségi őrizetig és a börtönbüntetésig. Válaszában az Európa Tanács megerősítette, hogy hiányosak az adatok, valamint hangsúlyozták, hogy az Unióban még arra vonatkozóan sincs egységes meghatározás vagy módszertan, mi is számít őrizetben bekövetkezett halálesetnek, illetve hogyan kell ezeket kivizsgálni.
A legaggasztóbb az, senkit sem érdekel, hogy ezek az emberek meghalnak, és ez az érzéketlenség az állampolgárok részéről azt jelenti, hogy az országoknak sem érdeke a nyilvántartás vezetése
– mondta Jorge del Cura spanyol aktivista, aki évtizedek óta figyelemmel kíséri ezeket a haláleseteket, amiért 2019-ben megkapta a Nemzeti Emberi Jogi Díjat. Spanyolországban a belügyminisztérium csak az Országos Rendőrség és a Polgárőrség haláleseteit tartja nyilván; az autonóm tartományi hatóságok a helyi rendőri szervekkel kapcsolatos információkkal rendelkeznek, de a tartományi rendőrségnél előforduló eseteket egyetlen közigazgatási szerv sem gyűjti össze.
A Minnesota Jegyzőkönyv
A Minnesota Jegyzőkönyv az Egyesült Nemzetek Szervezete által támogatott útmutató az olyan halálesetek kivizsgálására, amelyekért az állam, az alá tartozó szervek vagy azok megbízottjai intézkedés vagy mulasztás révén felelősek lehetnek. Ezt olyan helyzetekben kell alkalmazni, amikor az elhunyt rendőrségi őrizetben volt, vagy amikor a haláleset rendőrségi eljárás eredménye lehetett.