„Megveszekedett háborús hangulat volt” – így jellemezte Szijjártó Péter az uniós külügyminiszterek tanácskozását, ahol azért a biztonság kedvéért nem csak Kirill pátriárkát, hanem számos más orosz személyt lehúzatott a szankciós listáról, és ma is blokkolta 6,5 milliárd euró kifizetését, amely a tagállamok fegyverszállítását ellensúlyozná.
A magyar külügyminiszter a kormánypárti médiumoknak tartott brüsszeli “sajtótájékoztatóján” kijelentette, hogy
a tagállamok többsége tovább erőlteti az eddigi kudarcos háborús stratégiát.
Ugyanakkor Szijjártó ezen a fórumon is előadta az először Putyin orosz elnöknek bemutatott tűzszüneti javaslatot, de “senki sem szólt mellette”. Sőt, a magyar tárcavezető némi felháborodással közölte, hogy a lengyel külügyminiszter egyenesen azt mondta, a hadköteles korú ukránoknak nem kell az EU területén biztosítani a szociális támogatásokat.
A fegyverszünet ellen érvelni logikátlan, mert egy fegyverszünettel meg lehetne akadályozni az orosz előretörés, ha nincsenek harcok, nincs orosz előrehaladás
– szólt a külügyminiszteri vaslogika. Szijjártó Péter úgy jellemezte a napirendi pont tárgyalását, hogy “megveszekedettt háborús hangulat volt”. Hogy a feszültséget enyhítse, Szijjártó többször is vétózott a nap folyamán.
Ma is vétót emeltem az európai békekeretből történő hat és fél milliárd euró kifizetése ellen
– mondta arra utalva, hogy Magyarország már hosszú ideje nem járul hozzá, hogy az Európai Békekeretben bent lévő összeggel a tagállamok Ukrajnának nyújtott fegyverszállításait mintegy hatvan százalékban visszapótolja az EU. Szijjártó Péter nagyvonalúan jelezte, hogy “ha ezt a másik 26 tagállam önkéntesen szeretne megtenni, akkor megtehetik”, ez talán azt jelenti, hogy egymásnak kifizethetik a pénzt, de az erre félretett alaphoz nem nyúlhatnak.
A mára időzített további vétók listáján szerepel, hogy Magyarország nem támogatja, az EU kiképzési missziója keretében Kijevbe költöztessenek egy koordinációs egységet és tanácsadókat. A kormány lehúzatta a beutazási tilalommal és vagyonbefagyasztással sújtottak listájáról Kirill pátriárkát, Oroszország ENSZ-nagykövetét, az orosz olimpiai bizottságot és két orosz futballcsapatot.
Miután ezeket a – Szijjártó szerint – “őrült ötleteket” sikerült kigyomlálni, Magyarország is támogatta a 15. szankciós csomag, amelyben többek között szerepel az is, hogy az orosz eredetű kőolajból származó kőolajtermékeket a Mol továbbra is exportálhatja. Erre eredetileg december 5-ig kapott lehetőséget a magyar olajtársaság, a meghosszabbítás tétjéről ebben a cikkben írtunk azt megelőzően.
Témát váltva Szijjártó Péter szerint “megszületett a politikai képmutatás világrekordja Georgia ügyében”. A magyar külügyminiszter szerint mivel nem liberálisok, hanem konzervatív, békepárti, patrióta párt nyerte a választásokat, az EU most rendőri vezetőket akart szankcionálni, mert a karhatalom erőszakosan lépett fel a tüntetőkkel szemben. Holott néhány napja a grúz külügyminiszter arról tájékoztatta Szijjártót, hogy nagyon erőszakosok voltak a tüntetők és több mint 40 rendőr megsérült. Ezért Magyarország ehhez a büntetőintézkedéshez sem járult hozzá.
Végezetük a szíriai helyzettel kapcsolatban azt mondta a magyar külügyminiszter: el kell kerülni, hogy Szíria a terrorizmus, illetve újabb migrációs nyomás kiindulópontja legyen, és meg kell akadályozni a keresztény közösségek üldözését.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.