Hűtlen kezeléssel gyanúsítja az ügyészség az Integritás Hatóság elnökét. Biró Ferenc szabadlábon védekezik. Azzal gyanúsítják, hogy a hivatal havi közel félmillió forintért bérelt egy szolgálati autót, amit azonban az elnök felesége használt magáncélra. Az elnököt emellett hivatali visszaéléssel is gyanúsítják. Bíró Ferenc nem tett vallomást és panasszal élt a gyanúsítás ellen.
A nyomozó főügyészség pénteken több helyszínen – köztük az Integritás Hatóság épületében – végzett eredményes kutatást és lefoglalást, ezt követően pedig gyanúsítottként hallgatta ki az Integritás Hatóság elnökét – közölte a Központi Nyomozó Főügyészség.
Az elnököt a hatóság vezetőjeként egy miniszterrel azonos juttatások illetik meg, így jár neki hivatali autó – személyi használatra is. A szervezet bérelt is neki egy felső kategóriás gépkocsit, de az ügyészség megalapozott gyanúja szerint
egy másik hivatali járművet is béreltetett az elnök közpénzen, és azt a szintén felső kategóriás autót többnyire a felesége használta magáncélra, amihez neki nem lett volna joga.
A szerződés szerint ennek, a Biró Ferenc felesége által használt autónak a havi bérleti díja kezdetben nettó 475 ezer forint volt, amely összeg később emelkedett. Az elnök a vagyonkezelési szabályt megszegve a vádhatóság szerint közel 14 millió forint vagyoni hátrányt okozott az Integritás Hatóságnak.
A hűtlen kezelés gyanúja nemcsak azért figyelemreméltó, mert éppen a hasonló, állami szintű korrupciós jellegű ügyek visszaszorítása érdekében hozta létre a kormány javaslatára – no meg persze az Európai Bizottság nyomására – az Országgyűlés az Integritás Hatóságot, hanem azért is, mert az elnök, Biró Ferenc a jelek szerint egyáltalán nincs rászorulva arra, hogy havi félmilliós összeg érdekében bűncselekményt kövessen el. Jövedelem- és vagyonnyilatkozata szerint ugyanis kifejezetten tehetős ember.
Biró már a kinevezésekor is jómódúnak számított: első, 2023-as vagyonnyilatkozata szerint – ilyet a törvény szerint az országgyűlési képviselőkhöz hasonlóan neki is kötelező minden évben kitöltenie és nyilvánosságra hoznia – mintegy százmillió forint mozdítható vagyona volt devizában, euróban és dollárban. A hatóság honlapján is elérhető,
legfrissebb vagyonnyilatkozata szerint Birónak még mindig van devizában 62 millió forintnyi vagyona, miközben az Integritás Hatóság elnökeként havi bruttó közel 5 milliós fizetése is van.
Hivatali visszaéléssel pedig azért gyanúsítja az ügyészség Biró Ferencet, mert szerintük az elnök “hivatali helyzetével visszaélve – annak érdekében, hogy az igazgatóság másik két tagját (akik szintén pályázat útján választott és a köztársasági elnök által kinevezett elnökhelyettesek) törvényes jogaik gyakorlásából kizárja, bizonyos jogkörüket a jogszabályokkal ellentétesen korlátozta, egyidejűleg közhatalmi jogosítványait önhatalmúlag gyakorolta”.
Az ügyészség közleménye – a hasonló tájékoztatásnál megszokottól eltérően – arra nem tért ki, hogy a gyanúsítottként kihallgatott elnök tett-e egyáltalán vallomást, panasszal élt-e a gyanúsítás ellen, illetve arról sem közöltek semmit, hogy elismerte-e vagy tagadta a gyanúsításkor terhére rótt bűncselekményeket. Kérdésünkre azonban közölték, hogy Bíró Ferenc nem tett vallomást és panasszal élt a gyanúsítás ellen.