2013. szeptember. 11. 22:03 MTI Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 11. 21:41 Gazdaság

Nagyon rég volt ekkora a vagyonszakadék az USA-ban

Csaknem száz év óta nem volt annyira széles a társadalmi vagyonszakadék az Egyesült Államokban a legtehetősebb egy százalék és a fennmaradó 99 százalék között a Kaliforniai Egyetem, a Párizsi Közgazdasági Iskola és az Oxfordi Egyetem közgazdászainak közös tanulmánya szerint.

A felső egy százalék tavaly a lakossági összjövedelem több mint 19 százalékával gyarapodott, ilyen magas arányra 1928, a nagy gazdasági világválság kitörésének előestéje óta nem volt példa. A felső 10 százalékot tekintve is rekordnagyságú, 48,2 százalék a hányad.

Az Egyesült Államokban a jövedelmi különbségek csaknem három évtizede töretlenül nőnek. A felső egy százalék jövedelme 2012-ben mintegy 20 százalékkal nőtt, míg a lakosság 99 százalékának mindössze egyetlen százalékkal.

Mindazonáltal a leggazdagabbakat súlyosabban érintette a legutóbbi pénzügyi válság, jövedelmük több mint 36 százalékkal esett vissza 2007 és 2009 között. A 99 százaléké 11,6 százalékkal. Természetesen az egy százalék jólétét ez nemigen rendítette meg, nem úgy mint a lakosság széles rétegeinek életét. 

Amióta a recesszió 2009 júniusában "hivatalosan" véget ért, a felső 1 százalék élvezi a vállalati profitok és a részvényárak emelkedésének hasznát, annak döntő hányadát. Tavaly átlagosan több mint 394 ezer dollár - 87 millió forint - volt az 1 százalék adózás előtti háztartásonkénti bevétele, a felső 10 százaléké pedig meghaladta 114 ezer dollárt. A jövedelemben a fizetések mellett benne van a részvényekből, osztalékokból, nyugdíjakból származó bevételek. 

A gazdagok és szegények közti szakadék a második világháborút követően szűkült az Egyesült Államokban, mert a szakszervezetek eredményesen tárgyaltak magasabb bérekről, és 1973-ban a felső 1 százalék a lakossági összjövedelemből csak 7,7 százalékkal részesült, ez volt e réteg számára a mélypont.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.