2013. szeptember. 04. 09:35 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 04. 11:23 Gazdaság

Nincs munkája? Ezen így lehetne segíteni

Adjunk komoly adókedvezményeket a hosszú távú munkanélküliek után, utazási és lakhatási támogatást, és csökkentsük a minimálbért. Az államnak mindenképpen szerepet kell vállalnia, ha eredményeket akar elérni.

A magas munkanélküliséggel jellemezhető időszakokban, mint amilyen a mostani, természetes a politikusok törekvése, mely szerint szeretnék növelni a foglalkoztatottságot és csökkenteni a szegénységet. De ha a minimálbér emelése mindezt nem támogatja, akkor vajon mit kellene tenni? – teszi fel a kérdést a Pénzügyi Szemle Online blogja.

Napjaink talán legfontosabb gazdaságpolitikai kérdése az, hogy miként lehetne csökkenteni a munkanélküliséget. Az OECD már megtette a saját javaslatait, érdemes azonban az amerikai közgazdász kutatók – köztük James Pethokoukis, az American Enterprise Institute kutatója – gondolatait is megvizsgálni, akik egybehangzóan állítják, hogy a minimálbér emelését el kell felejteni. Szerintük jobban jár az állam, ha a minimálbért csökkenti a hosszú távú munkanélküliek – például a legalább 6 hónapja állástalanok – körében, továbbá a 25 évnél fiatalabbak és az alacsonyan képzettek esetében. Emellett utazási és lakhatási támogatásokat kellene adni a hosszú távú munkanélküliek számára, növelve a mobilitásukat, illetve szóba jöhet még a bérkompenzáció, vagyis az állam magára vállalhatná az alacsonyan képzett dolgozók fizetésének egy részét. Inkább ugyanakkor az adókedvezmény lehet ezen a területen a járható út.

A vállalkozások maguktól nem fogják felvállalni a szegénység és munkanélküliség csökkentésének költségeit, ha gazdasági érdekeik mást kívánnak. Az államnak be kell szállnia a költségek finanszírozásának egy részébe.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?