2013. július. 31. 07:37 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. július. 31. 07:37 Gazdaság

Mol-ügy: nem jött semmiféle levél Hernádiért

Eddig nem érkezett semmiféle megkeresés a korrupció és szervezett bűnözés elleni fellépést irányító horvát hatóságtól (USKOK) a magyar Legfőbb Ügyészséghez arról, hogy kihallgatnák Hernádi Zsoltot, a Mol elnök-vezérigazgatóját az INA-ban szerzett irányítói jogokkal összefüggésben indult korrupciós ügyben - közölte a Népszabadság kérdésére a hazai ügyészség.

A horvát hatóság három hete, pár nappal Horvátország teljes jogú uniós taggá válása után közölte, hogy az EU-tagság új lehetőségeket teremtett Hernádi kihallgatására - idézte fel a Népszabadság. A horvátok két éve már szerették volna meghallgatni a Mol-vezért Ivo Sanader volt kormányfő feltételezett korrupciós ügyében, de akkor ez nem sikerült, a magyar ügyészség maga vizsgálódott és bűncselekmény hiányában lezárta a nyomozást.

Az USKOK július 10-én azt közölte, hogy újraindították a nyomozást az ügyben, és kérést küldtek az illetékes magyar szervekhez, hogy nyújtsanak át első kihallgatásra szóló idézést a "gyanúsítottnak", és a válasz függvényében döntenek arról, hogy alkalmazzák-e a keményebb eszközt, az uniós elfogatóparancs kiadását.

A hvg.hu korábban arról írt, hogy Magyarország számára egyébként igencsak kínos lehet, ha hosszan elhúzódik Hernádi ügye, esetleg csak egy harmadik állam beavatkozásával kerül Zágrábba a Mol-vezér. A magyar kormány ugyanis teljes joggal háborodott fel azon, hogy az ír legfelsőbb bíróság nem volt hajlandó kiadni a 2000-ben Leányfalun két gyereket halálra gázoló, letöltendő börtönre ítélt Francis Ciaran Tobint.

Ez az ügy persze nem teljesen azonos Hernádiéval (Tobin szabadon távozott Magyarországról még az ítélethirdetés előtt), de nehéz lenne megmagyarázni, hogy az egyik ügyben a magyar kormány az európai szabályok betartását kéri számon, a másikban pedig a magyar hatóságok elszabotálják azt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?