INA-Mol: "a zágrábi kormány a horvát érdekeket védelmezi"
A horvát elnök biztos abban, hogy a zágrábi kormány a horvát érdekeket védelmezi az INA és a Mol közötti részvényesi megállapodás esetleges módosításakor.
Ivo Josipovic ezt újságírói kérdésre mondta vasárnap, amikor az Adriai-tenger északi részén létesített horvát gázkitermelő fúróplatformoknál tett látogatást Pula közelében.
Horvátország köztársasági elnökét újságírók arra kérték, hogy kommentálja az INA és a Mol közötti részvényesi megállapodás esetleges módosítását. Az államfő úgy fogalmazott, biztos abban, hogy mindkét fél megértést fog tanúsítani aziránt, hogy a körülmények megváltoztak, és az esetleges kiegészítések az INA és a horvát gazdaság javát fogják szolgálni.
A Poslovni dnevnik című zágrábi gazdasági lapnak július 11-én a horvát kormány pénzügyminisztere úgy nyilatkozott, hogy "nehéz tárgyalásokra számít a Mollal a részvényesi megállapodás megváltoztatásával" kapcsolatban. Slavko Linic kijelentette, hogy választ vár az INA gázüzletágával kapcsolatos kérdésekre is.
"Először várjuk meg a tárgyalások befejezését" - válaszolta az irányítási jogokkal kapcsolatos újságírói kérdésre a miniszter, majd kijelentette, hogy érdekük a részvényesi megállapodás megváltoztatása, és válaszokat vár az olaj- és gázmezőkkel, illetve két olajfinomítóval kapcsolatos befektetésekről is. Linic szerint a tárgyalások egyik legnehezebb része a gázüzletág kérdése lesz, mivel az véleménye szerint óriási károkat okozott. Ez valamilyen módon összefügg a Sanader-ítélettel - idézte szavait a Poslovni dnevnik horvát gazdasági napilap.
A Mol 49,1 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik az INA horvát olajvállalatban, a részvények 44,8 százalékát pedig a horvát állam birtokolja. Horvát részről korábban többször is bírálták az INA igazgatóságán belüli viszonyokat, azt állítva, hogy a horvát felet képviselő igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok hátrányban vannak a Mol delegáltjaival szemben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.