Javulás jeleit látják Közép-Európában londoni elemzők
Közép-Európa múlt havi feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexei (BMI) alátámasztják a térség helyzetének javulására valló, egyre jobban érzékelhető jeleket, és megerősítik azokat a véleményeket, hogy a régió növekedése az idei második félévben erőteljesebb lesz, mint az elsőben volt - közölték a júniusról szóló hétfői BMI-adatismertetések után londoni pénzügyi elemzők.
William Jackson, az egyik legnagyobb citybeli gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piacokra szakosodott vezető közgazdásza közölte, hogy a cég által Magyarországra, Csehországra, Lengyelországra, Oroszországra és Törökországra kiszámolt, súlyozva átlagolt térségi feldolgozóipari BMI-mutató 51,1-re emelkedett az előző havi 50,2-ről, vagyis most már "kényelmesen" a növekedés és a visszaesés mezsgyéjét jelző 50-es szint felett jár.
Jackson hangsúlyozta, hogy az európai felzárkózó gazdaságok gyáripari BMI-mutatója - a feldolgozószektor legfőbb aktivitási mérőszáma - a második negyedév egészében átlagosan alacsonyabb volt, mint az első három hónapban, ám most már úgy tűnik, hogy a folyamat áprilisban túljutott mélypontján, és a térség gazdaságaiban azóta fordulat következhetett be. A Capital Economics vezető londoni elemzője kiemelte azt is, hogy a júniusi regionális BMI-mutató javulásának zöme Közép-Európából ered.
Jackson a magyar feldolgozóipar aktivitási indexével kapcsolatban - amely 50,8 volt a múlt hónapban az egy hónappal korábbi 47,1 után - felidézte, hogy a Capital Economics rendre óvatosan kezeli ezt a magyar mérőszámot, mivel a magyar gyáripari index általában rendkívül széles kilengésekre hajlamos. Ezúttal azonban az Európai Bizottság stabilabb mutatója, az ipari bizalmat tükröző felmérés a BMI-nél is meredekebb ívű hangulati javulást jelzett a magyar feldolgozószektorban - hangsúlyozta a Capital Economics szakértője.
Jackson szerint úgy tűnik, hogy a közép-európai gyáripari teljesítményjelző múlt havi javulása mögött az erősödő külső kereslet áll, amit tükröz az euróövezeti ipar összesített aktivitási mérőszámának emelkedése is.
A Capital Economics közgazdásza szerint mindent egybevetve a júniusi feldolgozóipari BMI-adatok megerősítik a ház azon véleményét, hogy a helyzet ütemesen javul Kelet-Európában, és a második félévi térségi növekedés valószínűleg gyorsabb lesz az idei első félévinél. Ezzel együtt is azonban - tekintettel arra, hogy az euróövezet még mindig recesszióval kínlódik - a régió kilábalása egyelőre gyenge lendületűnek tűnik, és emiatt a Capital Economics az idei év egészére változatlanul meglehetősen lanyha növekedéssel számol a felzárkózó európai gazdaságokban - közölte hétfői helyzetértékelésében a cég vezető londoni elemzője.
A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays felzárkózó piacokkal foglalkozó vezető közgazdásza, Daniel Hewitt is azt emelte ki a térségi BMI-adatokról összeállított hétfői elemzésében, hogy a régió ipari aktivitási jelzőszáma a második negyedévi növekedési ütem erősödésére vall. A cég az általa vizsgált felzárkózó térségre - amelybe Közép-Európa, Oroszország és Törökország mellett Dél-Afrika is beletartozik - 51,2-es átlagos súlyozott BMI-értéket mutatott ki júniusra a májusi 50,1 után.
A Barclays vezető elemzője szerint a ház számítási módszerével kialakított gyáripari aktivitási átlagmutató - háromhavi folyamatos csökkenés után - február óta nem mért magasságba emelkedett júniusban ebben az országcsoportban.
Hewitt is kiemelte, hogy a magyar gyáripari BMI az 50-es érték feletti, teljesítménybővülést jelző tartományba emelkedett. Hozzátette ugyanakkor, hogy az elmúlt néhány évben tapasztalt "szeszélyes ingadozások" miatt a Barclays már nem tekinti megbízható növekedési indikátornak a magyar BMI-mutatót.
A Royal Bank of Scotland (RBS) londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó közgazdászai a júniusi közép- és kelet-európai gyáripari aktivitási mérőszámokat kommentáló helyzetértékelésükben kiemelték, hogy a térségben a magyar BMI emelkedett a legmeredekebben.
Jóllehet a javulás számottevő, azonban "nem feltétlenül meglepő", tekintettel a magyarországi mutató kilengésre hajlamos mivoltára - fogalmaztak az RBS londoni szakelemzői. A ház éppen ezért nem változtat a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatpályájára adott előrejelzésén, és továbbra is azt várja, hogy a monetáris tanács ebben a hónapban újabb 0,25 százalékponttal 4,00 százalékra csökkenti az alapkamatot.
Ezután már növekszik az előrejelzési bizonytalanság, de az RBS jelenlegi prognózisa az, hogy az MNB-alapkamat az idei év végéig 3,50 százalékos egyensúlyi szintre csökken tovább - közölték hétfői értékelésükben a cég londoni szakelemzői.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.