Részleges államcsődöt jelentő szintre taszította Ciprust a Fitch
Korlátozott államcsőd-osztályzatot adott Ciprusnak a Fitch Ratings.
Korlátozott szuverén nem törlesztői - vagyis részleges államcsődöt jelző - szintre sorolta vissza Ciprus hosszú lejáratú hazai államadós-kötelezettségeinek osztályzatát pénteken a Fitch Ratings, a Cipruson végrehajtott kötvénycserével indokolva a lépést. A nemzetközi hitelminősítő péntek este Londonban közölte, hogy az eddigi "CCC"-ről "RD"-re (Restricted Default) rontotta az érintett adósbesorolást.
A Fitch londoni szakelemzői szerint a leminősítés tükrözi a cég azon véleményét, hogy a kötvénytranzakció értékvesztéssel végrehajtott adósságcserének - distressed debt exchange (DDE) - minősül.
A ciprusi kormány a Fitch pénteki lépésének előzményeként bejelentette, hogy egymilliárd euró értékű, eredetileg 2016 első negyedévéig - az IMF/EU-segélyprogram határidejéig - lejáró államkötvényt a befektetőkkel egyeztetve 5-10 éves lejáratú állampapírra cserél ki.
A tranzakció a Fitch kritériumai szerint azért minősül értékvesztéssel végrehajtott adósságcserének, mivel a lejárat kiterjesztése a kötvény jelenlegi kuponjának megtartásával érdemben rontja a kondíciókat a kötvénybefektetők számára - áll a hitelminősítő indoklásában.
A Fitch közölte: a kötvénycsere-tranzakció július 1-jei lebonyolítási határideje és az új adósságpapírok kibocsátása után nem sokkal vissza fogja emelni a ciprusi államadós-osztályzatot a most megadott részleges államcsőd-besorolásról, és olyan új osztályzatot állapít meg, amely megfelel a cég által a ciprusi adósprofilról az értékvesztéssel végrehajtott adósságcsere utáni időszakra kialakított megítélésnek. Az új ciprusi osztályzat valószínűleg a spekulatív államadós-kategória alsó sávjában lesz - áll a Fitch pénteki londoni elemzésében.
A hitelminősítő június elején is leminősítette Ciprust, azzal indokolva a lépést, hogy jelentős végrehajtási kockázatok terhelik a Ciprus számára jóváhagyott külső pénzügyi mentőprogramot és a bankszektor átalakítási terveit.
A hitelminősítő akkori indoklása szerint valószínű az is, hogy a hazai össztermékhez (GDP) mért ciprusi államadósság-ráta az IMF/EU-programban szereplő 126 százaléknál magasabb szinten tetőzik. A Fitch ugyanis azzal számol, hogy a ciprusi recesszió mélyebb, a kilábalás üteme pedig lassabb lesz a hivatalosan vártnál. Más nagy londoni házak mély depressziót jósolnak a következő évekre a ciprusi gazdaságban, és nem zárják ki Ciprus euróövezeti távozásának lehetőségét sem.
Az egyik legnagyobb citybeli pénzügyi-gazdasági elemzőcsoport, a Capital Economics a ciprusi fejleményekről nemrégiben összeállított helyzetértékelésében felidézte, hogy Izland hazai összterméke hozzávetőleg 12 százalékot zuhant az izlandi bankválság kirobbanását és a tőkekorlátozások bevezetését követő két évben, annak ellenére is, hogy az izlandi jegybanki kamat meredeken csökkent, és a helyi fizetőeszköz 50 százalékkal gyengült.
Utóbbi lehetőségek nem állnak Ciprus rendelkezésére, és a ciprusi gazdaság a tavalyi 2,4 százalékos visszaesés után a következő két évben évente produkálhat akár 5-10 százalékos GDP-zuhanásokat - jósolták a Capital Economics londoni elemzői.
A Moody's Investors Service - a világ legnagyobb hitelminősítő csoportja - néhány hete "Caa2" szintre, mélyen a spekulatív kategóriába süllyesztette azt a legfelső adósosztályzati határt, amely ezentúl a ciprusi gazdaságban honos bármely adósságpiaci szereplő számára a cég besorolási listáján megadható. A Moody's e lépését azzal a véleményével indokolta, hogy a két legnagyobb ciprusi bank átstrukturálása és a tőkekorlátozások bevezetése nyomán nőtt Ciprus euróövezeti távozásának kockázata.
A Goldman Sachs (GS) globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének makroelemzői az euróövezeti periféria kilátásairól befektetők számára nemrég összeállított előrejelzésükben úgy fogalmaztak, hogy jóllehet Ciprus távozása a valutaunióból változatlanul a kisebb valószínűségű forgatókönyv, azonban nem is elhanyagolható ez a kockázat.
A GS londoni elemzőinek prognózisa szerint a túlméretezett ciprusi pénzügyi szektor - és ennek következtében az összes kapcsolódó jogi, tanácsadói, ingatlanfejlesztési és kiskereskedelmi ágazat - összeomlása olyan mértékű GDP-visszaesést von maga után, amelyet egyelőre megjósolni is nehéz, de ez a visszaesés messze meghaladhatja a hivatalos becsléseket.
Ebben a környezetben Ciprus euróövezeti tagságának fennmaradása végső soron azon múlik, hogy a társadalom elviseli-e az ehhez szükséges fájdalmas kiigazításokat, és attól is, hogy a többi euróövezeti társállam milyen mértékben hajlandó ezt finanszírozni - vélekedtek a Goldman Sachs szakértői.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.