Sötét jövő vár a magyar brókerekre
Jelenleg 26 cég kereskedik a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT), ám szakértők szerint pár éven belül 13-14-re csökken a számuk, ha nem változik gyökeresen a piaci helyzet – írta a Napi Gazdasági hétfőn.
Közel 1,5 milliárd forinttal csökkent az önálló magyar brókercégek adózott eredménye tavaly, és a tovább romló piaci környezet, valamint a Xetra kereskedési rendszer bevezetésének költségei várhatóan elkerülhetetlenné teszik a konszolidációt – írja a lap.
A BÉT forgalmának csökkenése a brókercégeket is hátrányosan érinti, ezért egyre több magyarországi szereplő próbál a nemzetközi piacokra is támaszkodni.
A Napi Gazdaság által vizsgált nyolc önálló brókercég összesített forgalma tavaly 22,3 milliárd forintra csökkent. Árbevétel alapján a piac legnagyobb szereplője évek óta az Erste Befektetési Zrt., tavalyi bevétele 9,9 milliárd forint volt, ami ugyan jelentős visszaesés a 2011-es 12 milliárd forint feletti összeghez képest, így is több mint háromszorosa a második helyezett Quaestor Értékpapír Zrt. és a harmadik Buda-Cash 3,1 milliárdos bevételének.
A két cég minimális különbséggel követi egymást. A Concorde hárommilliárd forintos árbevétele már csak a negyedik helyre volt elég, jelentős szereplőnek mondható még az Equilor 2,3 milliárdos bevételével.
Az üzemi eredményt vizsgálva is kimagaslik 2,1 milliárd forintos profitjával az Erste. A nehéz piaci helyzetet jól mutatja, hogy üzemi szinten a KBC Securities, a Random Capital és a Hungária Értékpapír Zrt. is veszteséges volt, amit aztán az esetek többségében csak a pénzügyi műveletek tudtak pluszba fordítani – írta a lap.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.