2013. május. 27. 18:49 MTI / hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. május. 27. 19:00 Gazdaság

Energiaárak: Magyarország a legdrágábbak között van

Bár a háztartási energiaárak szintjét és utóbbi időben történt változását tekintve Magyarország elmarad az európai átlagtól, a Portfolio.hu szerint hazánk vásárlóerő-paritáson számolva továbbra is a legdrágább országok között tartozik.

Az Európai Unióban átlagosan 10,3 százalékkal emelkedett a földgáz ára a tavalyi második félévben az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest.

Az Eurostat hétfőn közölt adatai szerint a legnagyobb mértékben Lettországban emelkedett éves összevetésben a földgáz ára, 21 százalékkal. Nem sokkal kisebb mértékű, 19 százalékos drágulást jegyeztek fel Észtországban, és 18 százalékosat Bulgáriában. A tavalyi második félévben csupán egyetlen országban, Szlovéniában csökkent a gázár, 8 százalékkal, míg Belgiumban, Dániában és Szlovákiában gyakorlatilag nem változott 2011 második félévéhez képest. 

A földgáz ára mellett az elektromos energia ára is emelkedett az Európai Unióban, átlagosan 6,6 százalékkal a tavalyi utolsó hat hónapban. A legnagyobb, 21 százalékos drágulás Cipruson volt. Görögországban 15 százalékkal, Olaszországban 11 százalékkal, Írországban és Portugáliában egyaránt 10 százalékkal, Bulgáriában, Spanyolországban és Lengyelországban 9-9 százalékkal nőtt az elektromos energia ára.

Voltak ugyanakkor olyan országok is, ahol csökkent az áram díja a második félévben, így például 5 százalékkal Svédországban, 2 százalékkal Magyarországon, és 1 százalékkal Finnországban. Dániában és Máltán nem változtak az árak éves összevetésben.

A 27 uniós tagországban az átlagos villamosenergia-ár 19,7 euró volt 100 kilowatt/óráért, Magyarország pedig a közép-alsó mezőnyben helyezkedik el 15,6 eurós árszinttel - tette hozzá a Portfolio.hu.

A portál szerint azonban a vásárlóerő-paritáson számolt árak (PPS) viszont más képet mutatnak. Magyarország ilyen szempontból nagyon rossz helyzetben van, itt a felső hányadba tartozó 25,5 PPS értéket számítottak ki - tette hozzá a Portfolio.hu, amely megjegyezte, mind a németek (25,9), a lengyelek (25,9) és a portugálok is (25,7) hasonló relatív terheket viselnek. 

Magyarországon 8,6 százalékkal nőttek a gázárak, ami az EU 10,3 százalékos átlagához viszonyítva kedvezőnek tűnik - írta a beszámoló. Itthon 6,3 eurót fizettünk 100 kilowatt/óráért, ami az Európai Unió 7,2 eurós átlagánál alacsonyabb.  Vásárlóerő-paritáson számolva viszont Magyarország a legdrágábbak közé tartozik 10,4-es PPS árszínvonalával, aminél csak Bulgária (12,3), Görögország (11,3) és Portugália (10,6) mutat rosszabb értéket - írta az elemzés.
 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?